Subiect "calcul pensie" Deschis de daniela petrica la data: 03/25/2013 9:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: daniela petrica la data: 03/25/2013 9:41am
Gen:feminin
Data nasterii:30.03.1957
Stagiul de cotizare:din 2 sept 1981
Alte date: facultate la zi 1976-1981
Intrebare:Buna ziua, Puteti verifica daca am calculat corect pensia? Am introdus castigul brut din adeverinta 1984/sept-1994 /dec, restul din cartea de munca ( salariul brut lunar). Nu am stiut si nu am toate datele pentru introducerea separata a sporurilor ( vechime, lb straine...).
Ma puteti sfatui cum sa procedez cu sporurile? Multumesc pentru sprijin.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 03/26/2013 9:16am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul pensie si avem urmatoarele observatii :
1. Nu ati precizat ce fel de pensie vreti sa va calculati.
Daca vreti sa calculati pensia pentru limita de varsta in pagina de intrare in caseta “Data inceperii activitatii” introduceti data inceperii facultatii si pe toata perioada facultatii (inclusiv vacantele) selectati codul “F” fara a introduce salariu
Daca doriti sa va calculati pensie anticipata partiala nu modificati data inceperii activitatii dar eliminati codul “F” in anul 1981 pana la angajare.
2 Pentru orice fel de pensie sporul de vechime se introduce asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi sporul de vechime pana in martie 1992 pe care trebuie sa-l introduceti dv in coloana sporuri in %. Acesta este :
- Intre septembrie 1984 – august 1986 3 %
- Intre septembrie 1986 – august 1991 6 %
- Intre septembrie 1991 – martie 1992 9 %
Dupa martie 1992 pana la includerea lui in salariul inscris in carnetul de munca introduceti sporul primit daca este inscris in carnetul de munca sau in adeverinta eliberata de angajator.
3. Daca mai aveti si alte sporuri primite cu caracter permanent(exemplul dat de dv pentru utilizare limbi straine) daca sunt in % le cumulati cu cel de vechime si le introduceti in coloana % iar daca sunt in suma fixa le cumulati si le introduceti in coloana “suma fixa”
4. Pentru a adapta calculul pensiei conform actualei legi a pensiilor trebuie sa mai faceti urmatoarele corectii :
- Diminuati rezultatul iesit din calcul cu 2 % (inmultindu-l cu 0,98) pentru faptul ca stagiul complet de cotizare creste de la 30 ani la 30 ani si 8 luni.
- Majorati rezultatul calculului de mai sus cu 6 % (prin inmultire cu 1,06) daca iesiti la pensie in acest an cu orice tip de pensie.
- Diminuati rezultatul calculului de mai sus cu procentul de diminuare daca iesiti la pensie anticipata partiala, diminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1