Subiect "Pensionare la limita de varsta dupa caz de boala" Deschis de Elena la data: 03/26/2013 3:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare la limita de varsta dupa caz de boala
Scris de: Elena la data: 03/26/2013 3:08am
Gen:F
Data nasterii:06.02.1954
Stagiul de cotizare:29ani 4 luni
Alte date:
Intrebare:
Sunt pensionata pe caz de boala din 1999: 3ani gr.3; 11ani gr.2
In 06 octombrie 2013 urmeaza a ma pensiona la limita de varsta. In 24 sept. a.c. trebuie sa ma duc la comisie pt. revizuire pensie caz de boala. Cum fac? Trebuie sa ma mai duc la comisie, trebuie sa bag dosar de pensie limita de varsta si cand, pot alege intre cele doua? Am punctaj 0.64642, cu pensie de boala 493 lei, e posibil ca la limita de varsta sa scada sau sa creasca cuantumul pensiei?
Re: Pensionare la limita de varsta dupa caz de boala
Scris de: la pensie la data: 03/27/2013 2:05am
Datele prezentate de dv au unele neclaritati dar nu conditioneaza raspunsul la intrebari.
Pentru noi este neclar din ce cauza sunteti programata la comisia de expertizare a capacitatii de munca daca aveti un stagiu de cotizare de 29 ani si 4 luni deoarece acesta este si stagiul dv complet de cotizare si daca aveati lucrati 29 ani si 4 luni erati nerevizuibila de la varsta de 54 ani si 8 luni. Dar probabil dv nu aveti 29 ani si 4 luni lucrati ci ati luat stagiul de cotizare din decizia de recalculare pensie din anul 2005 si in aceasta a fost adaugat un stagiu de cotizare asimilat pentru o perioada de pensie de invaliditate.
Daca ati fost convocata la comisia de expertiza a capacitatii de munca mergeti pentru a nu mai creea unele incurcaturi pentru o perioada asa scurta.
Pentru pensia pentru limita de varsta nu trebuie sa faceti dosar si nici cerere daca nu mai aveti de adaugat ceva la dosarul de pensionare. Pensia de invaliditate se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare care la dv este de 59 ani si 8 luni.
Presupunem ca la decizia de recalculare a pensiilor din anul 2005 nu vi s-a acordat stagiu potential si in acest caz pensia pentru limita de varsta nu va fi mai mica decat pensia de invaliditate ci va creste.
La transformarea pensiei de invaliditate in pensie pentru limita de varsta vi se acorda din oficiu pensia mai avantajoasa dintre cele doua fara a fi nevoie sa optati dv pentru una din ele.
Re: Pensionare la limita de varsta dupa caz de boala
Scris de: Elena la data: 04/01/2013 2:37am
Gen:F
Data nasterii:06.02.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In 06.10.2013 fac 29 ani si 4 luni vechime, iar in prezent sunt pensionata de invaliditate gr.2(din 2002)
Re: Pensionare la limita de varsta dupa caz de boala
Scris de: la pensie la data: 04/01/2013 4:50am
Cu atat mai mult daca nu aveti inca stagiul complet de c0tizare trebuie sa mergeti la comisia dec expertiza a capacitatii de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1