Subiect "pensie" Deschis de marinica la data: 03/26/2013 6:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: marinica la data: 03/26/2013 6:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:Imi cer scuze daca nu am inscris datele corect dar din cei 32 ani si 4 luni cotizati ar trebui sa scad 1 an si 3 luni la grupa speciala pentru care nu primesc nici un fel de reducere si atunci data de pansionare ar fi alta(mai 2013) , fiind vorba de o reducere de doar 7 ani.Am calculat corect?Imi cer scuze daca sunt prea insistenta,dar cei de la cjp nu-mi rezolva dosarul.
Intrebare:
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/27/2013 2:45am
Nu este rau sa fii insistent dar sa insisti atunci cand situatia este clara.
Noi v-am explicat ca daca perioada de 1 an si 3 luni de grupa speciala este recunoscuta atunci aceasta este socotita la grupa inferioara, conditii deosebite si in acest caz aveti dreptul sa va pensionati imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Daca perioada de 1 an si 3 luni nu este recunoscuta deloc in grupa superioara de munca atunci aveti dreptate, aveti numai 30 ani in conditii deosebite pentru care beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si va puteti pensiona in 07 mai 2013.
Opinia noastra este sa clarificati la Casa judeteana de pensii ce anume nu recunosc din stagiile dv in grupele de munca si motivul, pentru a putea sa analizati daca puteti sa-l eliminati.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1