Subiect "functii /meserii neincluse in gr.a-II a de Casa de pensii" Deschis de STEFAN la data: 03/26/2013 7:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
functii /meserii neincluse in gr.a-II a de Casa de pensii
Scris de: STEFAN la data: 03/26/2013 7:02am
Gen:M
Data nasterii:25.03.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am fost incadrat in cadrul unei societati pe functia de " pompier", dar eronat inscris in carnetul de munca "motopompist".( am comunicarea de la vremea respectiva care prevede meseria "pompier") Am primit adeverinta de la societate precum ca, activitatea de pompier am desfasurat-o in aceleasi conditii cu muncitorii de baza, si a fost nominalizata in gr. aII a de munca, insa Casa judeteana de pensii nu mi-o ia in calcul la gr.a IIa. As dori sa stiu daca exista un nomenclator care prevede ca aceasta functie " pompier- motopompist" nu poate fi inclusa in gr.aIIa de munca, si daca pot depune la contestatia de la Casa de pensii comunicarea de incadrare ca "pompier".
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: functii /meserii neincluse in gr.a-II a de Casa de pensii
Scris de: la pensie la data: 03/27/2013 3:10am
Incadrarea in grupele de munca nu se face dupa meserie ci dupa locurile de munca.
Locurile de munca incadrate in grupa II de munca, inainte de aprilie 2001, sunt nominalizate in anexele 2 la Ordinele Ministerului Sanatatii si Ministerului Muncii si Ocrotirii Sociale nr 50/1990 si 125/1990.
Pentru a fi incadrate in gr II de munca intreprinderile trebuiau sa nominalizeze impreuna cu sindicatele locurile de munca in aceasta grupa, sa intocmeasca o documentatie cu determinari de noxe, avize si aprobari necesare si sa o depuna la Casa de pensii.
Functionarii care intocmesc adeverintele pentru stagiile in grupele de munca trebuie sa intocmeasca aceste adeverinte analizand aceste documentatii si sa precizeze in adeverinte locul de munca in care ati lucrat si ca acesta a fost nominalizat in documentatia trimisa la Casa de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1