Subiect "diferenta intre CFS si stagiu de cotizare" Deschis de B.Lucia la data: 03/26/2013 7:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
diferenta intre CFS si stagiu de cotizare
Scris de: B.Lucia la data: 03/26/2013 7:16am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Daca o persoana este in CFS, se considera vechime la pensie aceasta perioada? Sau numai perioadele contributive constituie vechime pentru pensionare? Va multumesc.
Re: diferenta intre CFS si stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 03/27/2013 3:30am
Suntem curiosi de unde ati luat prescurtarea CFS. Probabil de pe un fluturas unde functionarii nu aveau spatiu insa dv aveti destul spatiu.
Perioada de concediu fara plata nu este considerata stagiu de cotizare insa in functie de numarul de zile si de perioada in care au fost luate se disting urmatoarele situatii:
- Inainte de aprilie 2001 perioadele scurte de concediu fara plata nu au fost inscrise in carnetul de munca si nu afecteaza stagiul de cotizare. Numai perioadele mai lungi care sunt consemnate in carnetul de munca diminuiaza stagiul de cotizare.
- Dupa aprilie 2001 situatiile privind activitatea salariatilor sunt transmise lunar pe suport electronic la Casa de pensii si se tine evidenta clara a zilelor lucrate si in acest caz zilele de concediu fara plata sunt scazute din stagiul de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1