Subiect "Intrebare" Deschis de bogdan nicolae la data: 03/26/2013 10:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebare
Scris de: bogdan nicolae la data: 03/26/2013 10:32am
Gen:M
Data nasterii:1951
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:In perioada 14.12.1998-03.03.2003 am desfasurat si o activitate la 4 ore pe langa functia de baza la 8 ore,in baza unui contract conventie civila,prestari servicii,asa cum era la acea data.Dupa aceasta data si in prezent desfasor si aceasta activitate in baza noilor reglementari privind CAS-ul si pe baza de contract individual de munca.Va intreb daca aceste venituri anterior 03.03.2003 declarate,inregistrate si impozitate se pot lua in calcul, pe baza de adeverinta angajator daca ar fi cazul,in stabilirea venitului lunar ce poate fi introdus in algoritmul d-voastra de calcul a punctajului anual.Va multumesc
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 03/27/2013 5:15am
Baza de calcul a punctajului pensiei este explicata de noi pe larg in pagina de pe site de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Pe scurt veniturile obtinute pe baza de conventie civila inainte de aprilie 2001 sunt luate in calcul daca prezentati o adeverinta de la angajator cu aceste venituri.
Pe perioada incepand cu aprilie 2001 nu trebuie sa mai prezentati adeverinta pentruca veniturile pentru care ati platit CAS se afla deja in arhiva electronica a Casei de pensii.
In programul de calcul de pe site introduceti aceste venituri in coloana sporuri in “suma fixa”
Re: Intrebare
Scris de: bogdan nicolae la data: 03/27/2013 8:04am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspuns.Sa inteleg ca urmare a datelor de pe situl"Baza de calcul a punctajului pensie-perioada de inainte de 1 Aprilie 2001"m-as incadra, in situatia mea,(activitate permanenta,de 4 ore, in baza de contract prestari servicii la o alta unitate independenta de cea la care aveam contract individual de munca de 8 ore)la punctul 12 sporuri cu caracter permanent privind lucrul peste program?Va multumesc
Re: Intrebare
Scris de: bogdan nicolae la data: 03/27/2013 8:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspuns.Sa inteleg ca urmare a datelor de pe situl"Baza de calcul a punctajului pensie-perioada de inainte de 1 Aprilie 2001"m-as incadra, in situatia mea,(activitate permanenta,de 4 ore, in baza de contract prestari servicii la o alta unitate independenta de cea la care aveam contract individual de munca de 8 ore)la punctul 12 sporuri cu caracter permanent privind lucrul peste program?Va multumesc
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 03/28/2013 4:00am
Faptul ca introduceti castigurile avute prin conventie civila in coloana sporuri in “suma fixa” nu inseamna ca aceste castiguri se incadreaza in unul din sporurile permanente enumerate de noi ci faptul ca sunt tratate similar in calculul punctajului lunar al pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1