Subiect "intra si sumele incasate din pensia medicala, in calculul pensiei la limita de varsta?" Deschis de Mihai c. la data: 03/26/2013 1:35pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intra si sumele incasate din pensia medicala, in calculul pensiei la limita de varsta?
Scris de: Mihai c. la data: 03/26/2013 1:35pm
Gen:masculin
Data nasterii:14.04.1948
Stagiul de cotizare:37 ani,6 luni, 12 zile
Alte date:Am fost pensionat medical Gr.III in aug. 2009.
Am fost pensionat la limita de varsta in sept.2012

Intrebare:1) Daca, dupa liceu am urmat la zi cursurile Scolii Tehn. de Arhit.si Constr. Orase (3 ani), se considera perioada asimilata?
2)Beneficiez de aplicarea indicelui de corectie, care inteleg ca se aplica celor a caror stagiu obligatoriu de cotizare, cf. L263/2010, este mai mare decat in L19/2000?
3)La calculul punctajului, pentru perioada de pensie medicala trebuie sa trec si suma primita ca pensie medicala, sau trec doar P3 fara nici o suma, adica pensia medicala intra in calcul?
Re: intra si sumele incasate din pensia medicala, in calculul pensiei la limita de varsta?
Scris de: la pensie la data: 03/27/2013 5:31am
1 Scoala tehnica nu se incadreaza in studii universitare si nu se considera stagiu de cotizare asimilat.
2 Beneficiati de indicele de corectie de 1,06 conform OUG 1/2013, aprobata prin legea 3/2013, deoarece v-ati pensionat cu pensie pentru limita de varsta in anul 2012.
3 Perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate se considera stagiu de cotizare asimilat si se ia in calcul in loc de salariu pensia primita.
In programul de calcul pensie de pe site pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate selectati codul “L” si introduceti in coloana salarii pensia primita. Codul “P3” fara salariu se selecteaza numai la calculul pensiei de invaliditate pe perioada stagiului potential.
Multumesc foarte mult, sanatate.
Scris de: mihai la data: 03/27/2013 7:05am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1