Subiect "Talon pensie" Deschis de Tudor Ion la data: 03/27/2013 1:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Talon pensie
Scris de: Tudor Ion la data: 03/27/2013 1:56am
Gen:
Data nasterii:1949
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Sunt pensionar(Bucuresti). Am optat sa primesc pensia prin card bancar. Talonul de pensie vine lunar prin posta Romana. Daca plec din oras pe o perioada mai lunga, ce se intampla cu talonul(ce spune legea in acest caz). Va multumesc.
Re: Talon pensie
Scris de: la pensie la data: 03/28/2013 3:51am
Nu exista o lege prin care este reglementata aceasta situatie ci prin norme interne ale Casei de pensii.
Predarea cuponului personal pensionarului are mai multe scopuri printre care acelea :
- Se dovedeste ca pensia a ajuns la pensionarul titular cand talonul este predat la distribuirea pensiei
- Se dovedeste ca pensionarul este in viata atunci cand pensia este luata prin card. Prin aceasta se evita distribuirea pensiilor pentru pensionarii decedati si care din diverse motive nu s-au intocmit actele de deces.
Traseul taloanelor de pensie nepredate de postas este stabilit prin conventia incheiata intre Casa Nationala de Pensii Publice si Posta Romana, care distribute cupoanele, astfel.
Postasii care distribuie cupoanele daca nu gasesc pensionarii la domiciliu lasa un aviz in cutia postala in care anunta ca talonul poate fi ridicat de la oficiul postal de unde poate fi ridicat pana in ziua de 4 ale lunii urmatoare.
Daca talonul nu este ridicat in acest termen de la oficiul postal este returnat la Casa de pensii teritoriale de unde poate fi ridicat de pensionar.
Daca timp de 3 luni pensionarul nu ridica taloanele de la Casa de pensii teritoriale aceasta blocheaza distribuirea pensiei.
Deblocarea distribuirii pensiei poate fi facuta la cerere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1