Subiect "pensionare medicala gr.3" Deschis de simionescu dan la data: 03/27/2013 10:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare medicala gr.3
Scris de: simionescu dan la data: 03/27/2013 10:21am
Gen:masculin
Data nasterii:10.08.1954
Stagiul de cotizare:peste 35ani la data pensionarii medicale in 2010.
Alte date:De la data pensionariilucrez in acelasi loc de munca cu program de 4 ore.
Intrebare:La pensionarea pentru limita de varsta (65ani) la calculul coantumului pensiei se au in vedere pensia aferenta gr.3 si salariul obtinut in aceasta perioada,sume care cumulate schimba cv.punctajului general si implicit a punctului de pensie,sau doar cv.pensie gr.3?
Re: pensionare medicala gr.3
Scris de: la pensie la data: 03/28/2013 5:51am
Conform legii a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 10 august 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
La varsta standard de pensionare de 65 ani pensia de invaliditate se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsata si la recalcularea acesteia se ia in calcul perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate. Pe aceasta perioada se ia in calculul punctajului lunar al pensiei atat valoarea pensiei de invaliditate primite cat si sumele castigate ptin contract de munca cu timp partial, pentru care s-a platit CAS.
Re: pensionare medicala gr.3
Scris de: simionescu dan la data: 03/28/2013 6:46am
la pensie :
Conform legii a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 10 august 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
La varsta standard de pensionare de 65 ani pensia de invaliditate se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsata si la recalcularea acesteia se ia in calcul perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate. Pe aceasta perioada se ia in calculul punctajului lunar al pensiei atat valoarea pensiei de invaliditate primite cat si sumele castigate ptin contract de munca cu timp partial, pentru care s-a platit CAS.
"Va multumesc pentru raspunsul competent si va rog ca in completare sa ma lamuriti cum este calculat la vechimea in munca un an lucrat in regim de 4 ore? Am intreg sau 1/2din an.Va multumesc anticipat"
Re: pensionare medicala gr.3
Scris de: la pensie la data: 03/28/2013 2:24pm
Modul de calcul depinde de mai multi factori si nu vedem la ce va foloseste un astfel de calcul.
Mergeti la ghiseul Casei de pensii si cereti sa va calculeze concret pentru perioada dorita.
Re: pensionare medicala gr.3
Scris de: simionescu dan la data: 04/02/2013 7:26am
la pensie :
Modul de calcul depinde de mai multi factori si nu vedem la ce va foloseste un astfel de calcul.
Mergeti la ghiseul Casei de pensii si cereti sa va calculeze concret pentru perioada dorita.
"Solicitarea mea are ca temei eventuala posibilitate de iesire la pensie anticipat si fara penalizare la varsta de 61ani si 43ani vechime."
Re: pensionare medicala gr.3
Scris de: la pensie la data: 04/03/2013 4:40am
Nu puteti iesi cu pensie anticipata la varsta de 61 ani pentruca atunci nu puteti avea stagiul de cotizare de 43 ani deoarece :
-La calculul stagiului de cotizare nu se ia in calcul stagiul asimilat pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
In actuala lege a pensiilor nu este reglementat direct modul de calcul al stagiului de cotizare pe perioada pensiei de invaliditate de gr 3 si mai lucrati cu jumatate de norma. Se poate face un calcul coroborand prevederile mai multor articole.
-Dupa interpretarea noastra a prevederilor legale in anul 2010 stagiul lucrat se ia in calcul numai jumatate iar dupa 01 ianuarie 2011 se ia in calcul integral. Dupa acest calcul in august 2015 puteti avea un stagiu de cca 40 ani
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1