Subiect "procent CAS aplicat si la prima bruta anuala" Deschis de Enache Gabriela Angela la data: 03/27/2013 2:21pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
procent CAS aplicat si la prima bruta anuala
Scris de: Enache Gabriela Angela la data: 03/27/2013 2:21pm
Gen:F
Data nasterii:25.09.1953
Stagiul de cotizare:36,5 ani+facultate la zi de 4 ani
Alte date: iesire la pensie cu 1 Iunie 2013.
Intrebare:
Imi pregatesc datele pe care vreau sa le introduc apoi in programul de calcul al pensiei. Constat ca procentul de CAS a fost aplicat si la suma ce reprezinta prima bruta anuala la care am dreptul conform gradului de salarizare.
Intrebarea mea este daca se tine cont de acest lucru, cand mi se va calcula pensia anul acesta.
Mi se pare normal ca sa se tina cont, de moment ce procentul de CAS s-a aplicat la suma totala - salar brut+prima bruta.
Va multumesc anticipat.
G.Enache
Re: procent CAS aplicat si la prima bruta anuala
Scris de: la pensie la data: 03/28/2013 9:09am
Incepand cu aprilie 2001 s-a retinut CAS la toate sumele castigate inclusiv primele si acestea vor fi incluse in baza de calcul a punctajului pensiei.
Cititi mai multe amanunte in pagina de pe site de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Re: procent CAS aplicat si la prima bruta anuala
Scris de: Enache Gabriela Angela la data: 04/01/2013 3:13am
Gen:F
Data nasterii:25.09.1953
Stagiul de cotizare:36,5
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru raspuns.
M-am uitat pe site, acolo unde m-ati directionat dvs, la suma luata in calcul la pensie. Vad ca sunt limitari in majoritatea anilor dupa 2001, si 4 ani fara limita la acest calcul. Intrebarea mea suplimentara este: daca ies la pensie in 2013, calculul pensiei va tine cont pe toata perioada din 2001 pana in 2013 de conditia pusa in 2013? - 11115 lei ca plafon maxim? Sau calculul va fi diferentiat pe fiecare an in parte conform cu tabelul pe care-l vad pe site?

Multumesc,
G. Enache
Re: procent CAS aplicat si la prima bruta anuala
Scris de: la pensie la data: 04/01/2013 4:43am
Limitarea se face la salariile introduse in calcul si acestea sunt diferentiate asa cum prezentam noi in tagel pe perioadele specificate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1