Subiect "Pensie" Deschis de Olimpia la data: 03/28/2013 4:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Olimpia la data: 03/28/2013 4:38am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date: In perioada 01.11.2000 - 01.10.2012 am lucrat la o institutie publica. Cu data de 01.11.2002 aceasta s-a reorganizat, formandu-se o noua institutie (fuziune vechea institutie + noua institutie). Am solicitat de la institutie o adeverinta cu drepturile mele salariale (inclusiv sporurile cu caracter permanent), fiindu-mi necesara la depunderea dosarului de pensie. Ei mi-au eliberat in locul adeverintei un extras din REVISAL pentru perioada 01.11.2002 - 01.10. 2012.

Intrebare: Considerati ca este suficient copia dupa carnetul de munca si extrasul din REVISAL pentru intocmirea dosarului de pensie, sau imi trebuiesc adeverinte?

Va multumesc anticipat!
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 03/28/2013 2:43pm
Incepand cu aprilie 2001 s-a retinut CAS la toate sumele castigate inclusiv primele si acestea vor fi incluse in baza de calcul a punctajului pensiei. Aceste sume au fost transmise Casei de pensii pe support electronic si pentru aceasta perioada nu trebuie sa mai atasati nimic la dosar. Dimpotriva daca doriti aceste date le puteti cere chiar de la Casa de pensii cerand prin o cerere “Situatia stagiului de cotizare”
Carnetul de munca si adeverintele sunt necesare pentru perioada anterioara lui 01 aprilie 2001.
Cititi mai multe amanunte in pagina de pe site de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1