Subiect "Cum e corect ?" Deschis de Ghinea Elena la data: 03/28/2013 3:50pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cum e corect ?
Scris de: Ghinea Elena la data: 03/28/2013 3:50pm
Gen:F
Data nasterii:05.05.1956
Stagiul de cotizare:31 ani, 8 luni
Alte date:
Intrebare:Sunt pensionata medical ( grad de inv.2) din februarie 2010. In programul de calcul al pensiei, perioada de pensionare de invaliditate ( feb.2010, pina in oct.2016, data la care voi fi pensionata pt.limita de varsta) trec "L" sau "P2" ?? Multumesc anticipat.
Re: Cum e corect ?
Scris de: la pensie la data: 03/29/2013 3:18am
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii:
1. Sporul de vechime inainte de aprilie 1992 se determina asa cum explicam noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
La determinarea acestui spor luati in calcul si cele cca 9 luni lucrate in anii 1976 – 1977
2 In perioada aprilie 2001 iunie 2007 salariul pentru care s-a retinut CAS a fost limitat la anumite sume maxime si nu trebuie introduse sume mai mari.
Aceste sume se gasesc pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Programul de calcul face automat aceasta limitare
3. Dumneavoastra doriti sa va calculati pensia pentru limita de varsta si in acest caz pe perioada in care beneficiati de pensie de invaliditate selectati codul “L” si introduceti in coloana salarii valoarea pensiei de invaliditate.
Re: Cum e corect ?
Scris de: Ghinea Elena la data: 03/29/2013 5:28am
Gen:F
Data nasterii:05.05.1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc mult pt.raspuns. Datele introduse de mine in program si verificate de d-stra au fost preluate dupa desfasuratorul modului de calcul al pensiei cerut de mune acum o luna de la casa de pensii. Intradevar, procentele de calcul al vechimii nu corespund, dar asta se datoreaza faptului ca sporul de vechime este cumulat cu un spor de tehnicitate pe care intreprinderea unde am lucrat mi l-a acordat. Intrebarea mea este: daca introduc in programul de calcul al pensiei ( cel de pe site-ul d-stra ) aceleasi date ca cele din buletinul de calcul primit de la casa de pensii, nu trebuie sa obtin aceleasi valori ?? E adevarat ca diferenta intre mine si cei ce mi-au calculat pensia este aceea ca eu am introdus salariul avut (fara a limita venitul la un numar de puncte de pensie, dar mi-am inchipuit ca programul de calcul face aceste limitari (mi-ati confirmat si d-stra)). Nu am picat pe aceleasi valori ! E adevarat ca eu am introdus - in avans - si pensia pina in oct.2016 in acest calcul. Scazind aceasta perioada, nu am avut aceleasi valori. Cer scuze ca am scris atit de mult.
Re: Cum e corect ?
Scris de: la pensie la data: 03/29/2013 8:48am
Programul de pe site este un program de estimare a pensiei pentruca nu avem aceleasi resurse cum are Casa de pensii sa realizam un program complex. Insa ar trebui sa precizati care este diferenta pentru a aprecia daca este una acceptabila.
Sursele de erori le cunoastem si mai pot fi eliminate de exemplu :
-Programul nostru calculeaza inca dupa legea 19/2000 si in cazul dv conform legii actuale a pensiilor stagiul complet de cotizare a crescut la 30 ani si 5 luni si prin aceasta pensia se diminuiaza cu cca 1,4 %.
- Avem inca dubii privind corectitudinera sporului de vechime introdus de dv
- Nu stim daca desfasuratorul primit de la Casa de pensii este din acest an si cuprinde si majorarea cu indicele de corectie de 1,06 (circa 6 %) acordat conform art 170 din legea pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1