Subiect "rugaminte" Deschis de Mitrofan Mihaela la data: 03/29/2013 4:55pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
rugaminte
Scris de: Mitrofan Mihaela la data: 03/29/2013 4:55pm
Daca se poate sa-mi vreificati si mie datele introduse pentru calculul pensiei.In perioada 21 07 200-1 07 2001 am fost in platii compensatori si nu am introdus nimic.Multumesc mult.
Re: rugaminte
Scris de: la pensie la data: 03/31/2013 1:20pm
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii.
1 Nu ati introdus sporul de vechime asa cum explicam noi la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Am calculate noi acest spor I acesta trebuie sa fie urmatorul :
-Intre aprilie 1980 – august 1983 3 %
-Intre septembrie 1983 – martie 1985 6 %
-Intre aprilie 1985 – martie 1990 9 %
-Intre aprilie 1990 – martie 1992 12 %
2 Dupa martie 1992 introduceti sporurile inscrise I adeverinta pe care spuneati ca o aveti.
3 In perioada iulie 2000 – iunie 2001 ati selectat codul “N” si nu credem ca este bine.
Codul “N” se selecteaza daca pe o perioada lucrata nu aveti inscris salariul in carnetul de munca si pe aceasta perioada programul introduce salariul minim pe economie din acea luna.
Dumneavoastra trebue sa selectati codul “L” si in coloana salarii astfel :
- O treime din suma primita ca salariu conpensatoriu daca pentru suma primita s-a platit CAS numai pentru angajat.
- Suma intreaga daca pentru suma primita s-a platit CAS intreg si pentru angajat si pentru angajator. Cum a fost platit CAS puteti afla de la cine v-a platit salariile compensatorii
Avand de calculat pensia anticipata partiala dupa terminarea introducerii datelor obtineti punctajul nediminuat dupa care aplicati dv diminuarea.
Deasemei trebuie avut in vedere ca programul in prezent aplica valoarea punctului de pensie de 762,10 lei care este in prezent iar in septembrie 2012 la data depunerii dosarului valoarea punctului de pensie era de 732,80 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1