Subiect "Pensie anticipata, anticipata partial" Deschis de Boros Petre la data: 03/31/2013 4:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata, anticipata partial
Scris de: Boros Petre la data: 03/31/2013 4:01am
Gen:M
Data nasterii:04.03.1954
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:20 de ani in grupa II de munca

Intrebare:1. Cand pot iesi la pensie anticipata, anticipata partial si la limita de varsta?
2. care ar fi diferentele din punct de vedere financiar intre cele 3 tipuri de pensionare?
Re: Pensie anticipata, anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/31/2013 3:19pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 04 martie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un stagiul de 20 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 46 ani.
Pentru stagiul de 20 ani in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 04 septembrie 2014
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata la varsta de 60 ani adica in 04 martie 2014
Diferentele intre pensia anticipata si cea pentru limita de varsta cu reducerea cu 4 ani si 6 luni pentru stagiul in gr II de munca sunt acelea ca in cazul ultimei lucrati cu 6 luni in plus si ca la aceasta se ia in calcul si stagiul asimilat pentru stagiu militar daca aveti stagiul militar satisfacut.
Re: anticipata partial
Scris de: Gheorghe Marian la data: 04/01/2013 9:35am
Gen: barbat
Data nasterii: 17 01 1953
Stagiul de cotizare: 35 de ani
Alte date: cinci ani lucrati in grupa I
Intrebare: In conditiile in care nimeni nu ma angajaza , fiind fara loc de munca din 10 .10 2010 ...pot obtine pensie partial anticipata ? In caz ca nu...unde ma pot adresa pentru a mi se face si mie dreptate ? Totusi 35 de ani....banii pentru pensie mi-au fost luati volens nolens de catre statul roman. Nu-i vina mea ca nimeni nu angajaza oameni ce au 60 de ani : nu-si gasesc loc de munca cei mai tineri dar aia trecuti de ....50 de ani !
Re: Pensie anticipata, anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 04/02/2013 2:01am
Pentru Gheorghe Marian
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 17 ianuarie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca.
Pentru un stagiul de 5 ani in gr I de munca beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani si 6 luni.
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru 5 ani in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in 17 iulie 2015
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiul de 5 ani in conditii deosebite de munca nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece aceasta se acorda pentru stagii, in aceasta grupa, mai mari de 6 ani
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea pensiei depinde de data la care o cereti si daca stagiul de grupa I a fost echivalat cu conditii speciale. Astfel daca o cereti in 17 aprilie 2013 diminuarea va fi de 42,75 % iar daca stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii speciale diminuarea scade cu 22,5 % si va fi 20,25 %.
Ne iertati daca va dam sfatul ca viata ar fi mai usoara daca v-ati schimba atitudinea si ati lasa politica deoparte si v-ati gandi numai la viata dv. Poate asa puteati afla cu 3 luni mai devreme ca va puteti pensiona fie ea si diminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1