Subiect "calcul pensie din contributii la 2 case de pensii" Deschis de Mitica la data: 03/31/2013 10:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie din contributii la 2 case de pensii
Scris de: Mitica la data: 03/31/2013 10:30am
Gen:masculin
Data nasterii:05 octombrie 1949
Stagiul de cotizare:36 ani pana la 31 mai 2006 si 6 ani lucrati in avocatura pana in prezent( lucrez in continuare)
Alte date: din cei 37 ani,13 ani sunt lucrati in conditii deosebite.
Intrebare:
Pot cumula si anii lucrati ca avocat pt.depunerea dosarului de pensii in aprilie 2013 ?
si daca da,ce trebuie sa depun la dosar in completare ?
Re: calcul pensie din contributii la 2 case de pensii
Scris de: la pensie la data: 04/01/2013 2:11am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 05 sptembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 10 luni.
Pentru un stagiul de 13 ani in conditii deosebite beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Pentru stagiul de 13 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta de la varsta de 62 ani si 5 luni adica din 05 martie 2012
Nu intelegem exprimarea dv “la doua case de pensii”
Prsupunem ca pe perioada cat ati lucrat in avocatura ati avut asigurare sociala prin declaratie individuala de asigurare iar asigurarea a fost facuta tot in sistemul public de pensii.
Daca presupunerea noastra este corecta sumele asigurate prin declaratii individuale de asigurare dupa aprilie 2001 sunt in arhiva electronica Casei de pensii si nu trebuie sa mai completati dosarul de pensie cu acte referitoare la aceasta perioada.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1