Subiect "Ma pot pensiona acum?" Deschis de thea la data: 03/31/2013 3:28pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Ma pot pensiona acum?
Scris de: thea la data: 03/31/2013 3:28pm
Gen:feminin
Data nasterii:25 martie 1962

Stagiul de cotizare:1.09.1985 pana in prezent plus 1981-1985 facultate la zi (28 ani si 5 luni plus 4 de facultate =32 ani si 5 luni stagiu de cotizare)

Alte date:1.11.1991-1.04.2009 incadrata in grupa I de munca si locul de munca categoria a III-a de risc radiologic.

Intrebare:Conform legislatiei in vigoare,pot iesi acum la pensie fara penalizari(varsta peste 50 de ani,mai mult de 15 ani grupa intai de munca) Din site-ul dvs. am inteles ca e posibil,deoarece se reduce stagiul obligatoriu de cotizare ,precum si varsta,datorita celor mai mult de 15 ani de incadrare in grupa intai. Totusi,de la locul de munca mi s-a spus ca pensionarea e posibila doar in ianuarie 2016. Care e adevarul?
Reducere varsta de pensionare
Scris de: Vasile54 la data: 03/31/2013 3:53pm
Gen:M
Data nasterii:23.04.1054
Stagiul de cotizare:32 ani plus 5 ani facultatea la zi si stagiuli militar 1 an si 4 luni
Alte date:Din cei 32 de ani 8 ani sunt in conditii speciale cu 50%(minerit)
Intrebare:La ce varsta ma pot pensiona?
Re: Ma pot pensiona acum?
Scris de: la pensie la data: 04/01/2013 4:24am
Pentru Thea
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 25 mai 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca.
Pentru un stagiul de 17 ani in gr I de munca beneficiati de un spor de vechime de 8 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani.
Nu ati precizat cum ati facut calculele dupa site-ul nostru dar presupunem ca cei de la intreprindere au calculat mai corect adica au stiut ca stagiul dv de 17 ani a fost asimilat cu conditii speciale si pentru 17 ani in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 53 ani si 8 luni adica in 25 noiembrie 2015
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite reveniti si va vom reface calculul.
Re: Ma pot pensiona acum?
Scris de: la pensie la data: 04/01/2013 4:25am
Pentru Vasile 54
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 23 aprilie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Probabil ca ati vrut sa spuneti ca ati lucrat 8 ani in minerit cu 50 % in subteran care se incadreaza in conditii speciale si noi asa am facut calculul
Pentru un stagiul de 8 ani in conditii speciale beneficiati de un spor de vechime de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru stagiul militar si studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani si 4 luni.
Pentru stagiul de 8 ani in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 23 aprilie 2015
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 9 % la varsta de 60 ani adica in 23 aprilie 2014
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1