Subiect "Pensia de invaliditate" Deschis de Doru la data: 04/01/2013 2:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensia de invaliditate
Scris de: Doru la data: 04/01/2013 2:36am
Data nasterii:12.01.1970
Stagiul de cotizare realizat:30 de ani 1 luna si 9 zile
din care:
1)In sistemul public:21 ani 7 luni si 4 zile ,din care:
-in conditii normale de munca:5 ani 7 luni si 23 de zile;
-conditii speciale de munca in gr.1(Legea nr 3/1977):10 ani 11 luni si 11 zile;
-stagiu aferent conditii/grupe de munca:5 ani si 0 luni.
Intrebare:De ce mi s-a acordat stagiu aferent grupa de munca doar 5 ani!? Cele 11 luni si 11 zile,desi lucrate in gr.1,cum sunt considerate!?
2)In sistemul de aparare,ordine publica si siguranta nationala: 8 ani 6 luni si 5 zile,din care:
-in conditii normale de munca: 0 ani 7 luni si 1 zile;
-in conditii speciale de munca: 4 ani 8 luni si 19 zile;
-stagiu aferent conditii de munca: 2 ani si 0 luni.
Intrebare:Cele 8 luni si 19 zile lucrate in conditii speciale,cum sunt considerate?
-perioada asimilata(stagiul militar obligatoriu):1 an 2 luni si 15 zile.
Intrebare:Stagiul militar obligatoriu este incadrat in conditii normale de munca?
De la 1 ianuarie 2012 sunt in pensie de invaliditate gr.3(militar).
Am contribuit in ambele sisteme,atat civil cat si ca militar(ultimul fiind cel de militar).
Intrebare: Dupa Legea 263/2010,in cazul meu,varsta de pensionare pentru limita de varsta este de 65 de ani, ca la civil sau la 60 de ani, ca la militar(ori la jumatate din cele doua sisteme)?
Va multumesc pentru rabdare si intelegere!
O zi buna!
Re: Pensia de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 04/01/2013 8:53am
Varsta standard de pensionare depinde de domeniul in care va aflati la iesirea la pensie pentru limita de varsta.
Daca iesiti iesiti la pensie din sistemul de aparare, ordine publica si siguranta nationala (chiar si din pensie de invaliditate ca militar) varsta standard de pensionare este de 60 ani stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare in specialitate de 20 ani.
In acest caz stagiul minim in specialitate (militar) de 20 ani este obligatoriu si la acest stagiu minim se iau in calcul stagiile lucrate ca militar, stagiu asimilat pentru stagiul militar si stagiu asimilat pentru scoala militara. Noi credem ca aceasta va fi problema dv cea mai dificila.
Daca inainte de iesirea la pensie sunteti trecut in rezerva si iesiti la pensie pentru limita de varsta din sistemul public varsta standard de pensionare este de 65 ani stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani
Stagiile aferente grupelor de munca se acorda pentru anii completi iar pentru fractiuni de ani nu se acorda stagiu aferent si nici nu se cumuleaza daca aceste stagii au fost lucrate unul inainte de aprilie 2001 conform legii 3/1977 si altul dupa, conform legii 164/2001.
Aceste fractiuni de an raman in grupele respective de munca si se cumuleaza daca sunt in aceiasi grupa pentru acordarea reducerii varstei de pensionare. Pe aceste perioade se majoreaza punctajele lunare conform prevederilor legale.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Dv ati indicat echivalarea cu conditii speciale si noi asa am luat in calcul insa va sfatuim sa verificati aceasta la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca.
Stagiul militar este asimilat stagiului militar in conditii normale
Pentru stagiile cumulate de 15 ani in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta fie la 52 ani si 6 luni din sectorul militar sau la varsta de 57 ani si 6 luni din sectorul public.
In cazul iesirii la pensie pentru limita de varsta din sectorul militar vi se acorda reducerea varstei de pensionare daca aveti stagiul minim de cotizare in specialitate de 20 ani
In cazul iesirii la pensie pentru limita de varsta din domeniu public vi se acorda reducerea varstei de pensionare daca aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani, la acest stagiu se iau in calcul si stagiile aferente stagiilor in grupele de munca precum si stagiul asimilat pentru perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate.
Ne pare rau pentru amploarea raspunsului dar am vrut sa facem o analiza completa a situatiei dv si va dati dovada deasemeni de rabdare la citire.
Re: Pensia de invaliditate
Scris de: Doru la data: 04/03/2013 8:29am
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt si de mare competenta! Multa sanatate!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1