Subiect "sporuri" Deschis de Gheorghe la data: 04/01/2013 3:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
sporuri
Scris de: Gheorghe la data: 04/01/2013 3:07am
Gen:B
Data nasterii:22.12.1956
Stagiul de cotizare:38 ani si 8 luni-vechime calculata cu echivalare gr.a2a de munca(cond.deosebite)de 9 ani si 4 luni, inclusiv cele 9 luni pt. care nu am adeverinta, dar este scris in carnetul de munca.
Alte date:
Intrebare: As dori sa stiu:
1) in cazul ca nu am trecute in cartea de munca sporurile de vechime si de santier, este nevoie neaparat de adeverinta, sau inainte de o anumita data se iau automat conform legii. Din ce data trebuie sa cer si sa capat adeverinte pt. sporuri vechime, sau alte sporuri.
2)pt. grupa de munca(conditii deosebite de munca lucrate in perioada dec.2001-sept.2002)am 9 luni specificate in cartea de munca, dar nu am adeverinta. Firma la care am lucrat tinde sa fie desfiintata in viitor, trebuie sa cer adeverinta?
3)in perioada 01.07.1996-01.07.1997 am inscrise in carnetul de munca in rubrica "salariul de baza lunar" pe langa salariul e trecuta in plus o alta suma fixa( ex.:11000, 17000) aceasta cum se ia in consideratie?
4)pt. grupa de munca sau grupa neobtinuta de la o firma care dupa 1989 nu mai exista(ex: ITA-CIAT Brasov), ce fac?
5)Cum se poate obtine venit minim garantat, eu fiind de 10 luni fara servici, cu studii superioare, iar sotia pensionata de invaliditate cu pensie de 493 lei.

Mentionez ca datele din carnetul meu de munca au fost scanate la ITM Mehedinti pana la 01.01.2011, acesta aflandu-se in prezent in posesia mea, in prezent sunt fara loc de munca si fara somaj.
Re: sporuri
Scris de: la pensie la data: 04/01/2013 9:36am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 22 decembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 9 ani in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 22 iunie 2020
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 31,50 % la varsta de 60 ani adica in 22 decembrie 2016
1 Sporul de vechime inainte de aprilie 1992 nu trebuie sa prezentati adeverinta deoarece se determina si se acorda din oficiu asa cum explicam noi la pagina de la adresa
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
De la 01 aprilie pana la introducerea lui in salariul inscris in carnetul de munca se iau in calcul sporurile de vechime din adeverintele eliberate de angajatori.
Pentru alte sporuri, inlusiv cel de santier, trebuie sa prezentati adeverinta pentru perioada anterioara introducerii acestor sporuri in salariul inscris in carnetul de munca
2 Pentru stagiile in grupele de munca trebuie sa prezentati adeverinte eliberate de angajatori.
3 Daca pe o perioada de timp sunt trecute mai multe sume de obicei suma mai mica este inclusa in cea mare. Nu putem sa va asiguram ca aceste sume vor fi luate in calcul daca nu sunt incluse in suma mai mare din carnetul de munca si consideram ca este oportun sa cereti adeverinta de la angajator.
4 Adeverinta pentru stagiul lucrat in grupa de munca la o intrepridere desfiintata se poate obtine de la cei care au preluat arhiva de personal a acestei intreprinderi.
5 Venitul minim garantat este acordat de catre primaria locala si pentru aceasta trebuie sa va adresati directiei de protectie si asistenta sociala din cadrul primariei locale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1