Subiect "Referitor 65% grupa aIIa de munca" Deschis de Popescu Mihai la data: 04/01/2013 7:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Referitor 65% grupa aIIa de munca
Scris de: Popescu Mihai la data: 04/01/2013 7:49am
Gen:M
Data nasterii:27.10.1957
Stagiul de cotizare: 30
Alte date: 1977 - stagiul militar
1978 -1983 perioada de studii
Intrebare: In cartea de munca pe perioada 1990 -2000 este consemnat 65% grupa aIIa de munca.
1- Ce reprezinta acest procent pentru virsta de pensionare?
2- Ce reprezinta stagiul militar si perioada de studii pentru virsta de pensionare?
Re: Referitor 65% grupa aIIa de munca
Scris de: la pensie la data: 04/02/2013 2:42am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 octombrie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
1 Procentul inscris in carnetul de munca reprezinta faptul ca nu ati lucrat tot programul normal de lucru in conditii de gr II de munca ci numai 65% din acesta. Insa functionarul care a stabilit procentul in gr II de munca sau cel care a completat carnetul de munca au facut o eoare.
Modul de acordare si locurile de munca incadrate in gr II de munca sunt reglementate prin Ordinul Ministrului Sanatatii si Ministrului Muncii si Ocrotirii Sociale nr 50/1990. Prin acest ordin se stabileste ca se iau in calcul numai stagiile in grupa II de munca pentru cei care au lucrat minim 70 % din programul normal de lucru in conditii de grupa II de munca, In acest caz dv lucrand in conditii de gr II numai 65 % din timpul normal de lucru nu vi se socoteste acest stagiu in grupa II si deci nu influenteaza varsta de pensionare.
2 Perioadele stagiului militar si studiilor universitare se socotesc stagii de cotizare asimilate si se iau in calculul punctajului pensiei pentru limita de varsta Fara a influenta varsta de pensionare
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 % dupa varsta de 60 ani atunci cand realizati stagiul de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru stagiul militar si studii universitare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1