Subiect "PERIOADA CRESTERE COPIL" Deschis de ILIE MARIANA la data: 04/01/2013 10:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PERIOADA CRESTERE COPIL
Scris de: ILIE MARIANA la data: 04/01/2013 10:44am
Gen:FEMININ
Data nasterii:23.06.1956
Stagiul de cotizare:31 ANI SI 6 LUNI
Alte date:
Intrebare:POT IESI LA PENSIE IN MAI 2014 ?

Buna Ziua
Va multumesc mult pentru ajutor .
Vechimea declarata de mine mai sus cuprinde si perioadele pentru cresterea copilului (2 copii), in anul 1994 , am beneficiat de un an iar in 1997 de doi ani ( cresterea copilului pana la varsta de doi ani) .
Am dori sa lamureasc o problema si anume , se spune ca pentru calculul pensiei anticipate partiale nu se iau in considerare perioadele asimilate stagiurilor de cotizare pentru care nu se plateste contributia pentru pensie si ele se valorifica numai la pensia pentru limita de varsta.
Deci calculul ar trebui sa se faca fara aceste perioade ,

Am intalnit insa afirmatia( Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice)Art. 49 (1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul a beneficiat, incepand cu data de 1 ianuarie 2006, de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani;

O intrebare , va rog , concediile pentru cresterea copilului pana la 2 ani luate inainte de 1 ianuarie 2006 sunt incluse in vechimea calculata pentru pensie anticipata partiala ??

Multumesc mult si imi cer scuze pentru lungimea mesajului !
Re: PERIOADA CRESTERE COPIL
Scris de: la pensie la data: 04/02/2013 8:43am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 23 noiembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Asa cum ati citat si dv este considerat stagiu asimilat si concediul pentru crestere copil incepand cu 01 ianuarie 2006 dar dv avand acest concediu de crestere copil inainte de aceasta data nu beneficiati de stagiu asimilat si deci aceasta perioada nu se ia in calcul nici la pensia pentru limita de varsta.
In aceste conditii aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul de cotizare de 30 ani si 5 luni fara a lua in calcul concediu pentru crestere copii.
Raspuns incorect, oricum multumesc !
Scris de: Ilie Maria la data: 04/02/2013 2:38pm
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 23 noiembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Asa cum ati citat si dv este considerat stagiu asimilat si concediul pentru crestere copil incepand cu 01 ianuarie 2006 dar dv avand acest concediu de crestere copil inainte de aceasta data nu beneficiati de stagiu asimilat si deci aceasta perioada nu se ia in calcul nici la pensia pentru limita de varsta.
In aceste conditii aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul de cotizare de 30 ani si 5 luni fara a lua in calcul concediu pentru crestere copii.



Nu sunt jurist dar cred ca nici cel care mi-a raspuns nu este , voi reda textul unei legi in vigoare in perioada in care am avut concediile pentru cresterea copiilor , care spune ca aceasta perioada VA FI LUATA IN CONSIDERARE LA CALCULUL PENSIEI - nu stiu in cazul pensiei anticipate partiale ?M. Of. nr. 149 din 11 iulie 1997

PARLAMENTUL ROMÂNIEI
CAMERA DEPUTAÅ¢ILOR SENATUL

L E G E
privind concediul plătit pentru îngrijirea copiilor în vârstă de până la 2 ani

Parlamentul României adoptă prezenta lege.
Art. 1. − Femeile asigurate în cadrul sistemului asigurărilor sociale de stat, sistemului de asigurări sociale pentru agricultori şi femeile cadre militare în activitate au dreptul, în condiţiile prevăzute de prezenta lege, la un concediu plătit pentru îngrijirea copilului, în afara concediului plătit pentru sarcină şi lăuzie de 112 zile, prevăzut de reglementările în vigoare.
Art. 2. − Concediul plătit pentru îngrijirea copilului se acordă, la cerere, în continuarea concediului pentru sarcină şi lăuzie sau oricând până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani.
Art. 3. − (1) Femeile asigurate în cadrul sistemului de asigurări sociale de stat şi femeile cadre militare în activitate beneficiază, pe durata concediului pentru îngrijirea copilului, de o indemnizaţie reprezentând 85% din salariul de bază şi celelalte venituri salariale pe baza cărora se stabileşte contribuţia de asigurări sociale, respectiv din venitul de asigurare.
(2) Femeile asigurate în cadrul sistemului de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale ale agricultorilor beneficiază, pe durata concediului pentru îngrijirea copilului, de o indemnizaţie reprezentând 80% din media lunară a venitului asigurat din ultimele 6 luni pentru care a fost achitată contribuţia prevăzută de reglementările în vigoare.
Art. 4. − Perioada concediului pentru îngrijirea copilului în vârstă de până la 2 ani constituie vechime în muncă.
Art. 5. − De prevederile prezentei legi beneficiază şi femeile asigurate, prevăzute la art. 1, care au adoptat, au fost numite tutore, li s-au încredinţat copii spre creştere şi educare sau în plasament familial, în condiţiile legii.
Art. 6. − De prevederile prezentei legi poate beneficia, opţional, oricare dintre părinţii copilului.
Art. 7. − Indemnizaţiile prevăzute la art. 3 se suportă din bugetul asigurărilor sociale de stat, din bugetul Fondului pentru plata pensiilor şi a altor drepturi de asigurări sociale ale agricultorilor şi, respectiv, din bugetul de stat, în funcţie de sistemul de asigurări sociale în care este cuprinsă femeia asigurată.
Art. 8. − Se recomandă sistemelor independente de asigurări sociale, altele decât sistemul asigurărilor sociale de stat şi sistemul de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale ale agricultorilor, să aplice măsurile prevăzute de prezenta lege.
Art. 9. − Pe data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă Decretul-lege nr. 31/1990 privind concediul plătit pentru îngrijirea copiilor în vârstă de până la un an, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 12 din 19 ianuarie 1990, precum şi orice alte dispoziţii contrare prevederilor prezentei legi.

Această lege a fost adoptată de Camera Deputaţilor în şedinţa din 23 iunie 1997, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (1) din Constituţia României.
p. PREÅžEDINTELE CAMEREI DEPUTAÅ¢ILOR
ANDREI IOAN CHILIMAN

Această lege a fost adoptată de Senat în şedinţa din 23 iunie 1997, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (2) din Constituţia României.
p. PREÅžEDINTELE SENATULUI
MIRCEA IONESCU-QUINTUS
Re: PERIOADA CRESTERE COPIL
Scris de: la pensie la data: 04/03/2013 4:00am
Aveti dreptate cel care v-a raspuns nu este jurist si a facut gresala sa creada ca poate ajuta semenii si fara sa fie jurist. Pentru clarificare mergeti la ghiseul Casei de pensii sau cautati un jurist care sa va raspunda gratis si asa cum doriti dv.
Legea pe care o invocati se refera la femeile care au dreptul la concedii platite pentru ingrijirea copiilor sub 2 ani fara a inceta contractul de munca si pe aceasta perioada angajatorul a platit contributie de asigurari sociale.
Noi am inteles ca dv pe perioadele specificate ati incetat contractul de munca si deci nu ati fost platita si in consecinta nu a platit nimeni contributie de asigurari sociale iar unul din principiile pe care se bazeaza legea pensiilor este cel al contributivitatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1