Subiect "Pensii" Deschis de Mirel la data: 04/02/2013 5:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensii
Scris de: Mirel la data: 04/02/2013 5:23am
Gen:M
Data nasterii:27.07.1973
Buna ziua!
Am urmat scoala militara intre 01.09.1991-31.07.1993. Din 01.08.1993 pana la 27.03.2013 am lucrat 18 ani ca parasutist militar, iar 1 an si 8 luni tot in Ministerul Apararii Nationale in conditii normale. In data de 27.03.2013 mi/a iesit decizia de pensionare invaliditate gradul II.
Intrebari:
1. Pot sa/mi calculez pensia dupa programul gratuit oferit pe site-ul dumneavoastra?
2. Cu cat se reduce stagiul complet de cotizare conform legislatiei in vigoare?(daca acesta se reduce la 20 ani, iar varsta de pensionare este de 46 ani-iulie 2019; in programul gratuit de calculare a pensiei trebuie sa introduc de la 01.09.1991-31.07.1993 codul S salariu 0,spor% 0, spor fix 0 intre 01.08.1993-27.03.2013 codul L, salariu respecivei luni, spor% 0, spor fix 0; iar intre 01.04.2013-31.07.2019 aceste valori sunt 0)
3. Din valoarea rezultata(estimare pensie) se mai scade un anumit procent datorita faptului ca este pensie de invaliditate gradul II?
4. Pentru pensie de invaliditate gradul II militar fiind, se acorda plati compensatorii s-au alte drepturi banesti?
5. Daca dupa fiecare an pana la varsta de 46 ani-iulie 2019, pensia de invaliditate gradul II sufera modificari?
Va rog ca rasunsurile la aceste intrebari sa fie date cu baza legala(lege, articol, alineat etc.)
Va multumesc,
O zi buna!
Re: Pensii
Scris de: la pensie la data: 04/03/2013 3:32am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 iulie 2033 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare in specialitate de 20 ani.
1 Programul de calcul pensie de pe site nu este conceput pentru situatia dv. Dar poate fi folosit cu anumite adaptari pe care le vom indica noi si pe care trebuie sa le faceti dv dupa introducerea datelor
2. Nu putem sa va calculam reducerea varstei de pensionare deoarece nu ati indicat grupa de munca si noi nu avem lista locurilor de munca incadrate pe grupe de munca din domeniul militar deoarece acestea nu sunt publice. Daca intrebati la unitatea la care ati lucrat si ne comunicati grupa de munca vom face acest calcul.
3 Introducerea datelor in program se va face astfel :
- Pe perioada scolii militare asa cum propuneti dv se selecteaza codul “S” fara salarii si sporuri.Programul introduce salariul minim pe economie din acea perioada conform art 164 alin (2) din legea pensiilor 263/2010
- Pe perioada lucrata se selecteaza codul “L” si se introduc salariile (soldele) si sporurile primite.
- Pe perioada dupa iesirea la pensie nu se completeaza date insa pentru faptul ca prin decizia de pensionare de invaliditate vi s-a acordat un stagiu potential conf. L 263/2010 art 75 alin (1) (noi presupunem 8 ani 5 luni si 4 zile, daca gresim reveniti si corectati). Pentru acest stagiu vi se acorda un punctaj suplimentar pe an de 0,55.puncte conf L 263/2010 art 98 alin (1) b) (in total aprox 4,63528 puncte) Stagiul potential precum si punctajul pentru acesta le gasiti pe decizia de pensionare .
Introduceti punctajul pentru stagiul potential in pagina de intrare in caseta “Punctaj asigurari sociale”
- Pe perioada stagiului in grupa de munca vi se acorda un punctaj suplimentar conf L 263/2010 art 100 in functie de grupa de munca si de punctajul realizat pe aceasta perioada. Punctajele anuale realizate le puteti vizualiza facand click pe butonul “datele introduse” de pe oricare pagina anuala de date. Dupa ce calculati acest punctaj il introduceti in pagina de intrare in caseta “Puctaj suplimentar grupa de munca:
Daca aveti dificultati dupa introducerea tuturor datelor reveniti si va calculam noi acest punctaj.pentru stagiul in grupa de munca darn u uitati san e dati grupa de munca si intervalul calendaristic in care ati lucrat in grupa de munca.
- Dupa efectuarea calculelor de mai sus retineti “Punctajul total” pe care il inmultiti cu un indice de corectie de 1,06 conf L 263/2010 art 170 si OUG 1/2013 aprobata prin legea 3/2013.
- Dupa efectuarea acestei corectii retineti “Punctajul total”, il impartiti la stagiul complet de cotizare al dv de 30 ani si retineti numai 5 zecimale dupa care acest punctaj mediu al pensiei il inmultiti cu valoarea punctului de pensie de 762,10 lei si obtineti valoarea pensiei.
Re: Pensii
Scris de: Mirel la data: 04/03/2013 9:29am
Gen:M
Data nasterii:27.07.1973
Buna ziua!
Imi cer scuze ca ma repet, dar nu sunt lamurit si nu am primit raspuns la intrebarile 2,3 si 4
Revin cu explicatii
Am urmat scoala militara intre 01.09.1991-31.07.1993. Din 01.08.1993 pana la 27.03.2013 am lucrat 18 ani ca parasutist militar(ma incadrez la alte conditii adica se acorda 2 ani pentru fiecare an lucrat in alte conditii), iar 1 an si 8 luni tot in Ministerul Apararii Nationale in conditii normale. In data de 27.03.2013 mi/a iesit decizia de pensionare invaliditate gradul II.
Intrebari:
1. Cu cat se reduce stagiul complet de cotizare conform legislatiei in vigoare?(daca acesta se reduce la 20 ani, iar varsta de pensionare este de 46 ani-iulie 2019; in programul gratuit de calculare a pensiei trebuie sa introduc de la 01.09.1991-31.07.1993 codul S salariu 0,spor% 0, spor fix 0 intre 01.08.1993-27.03.2013 codul L, salariu respecivei luni, spor% 0, spor fix 0; iar intre 01.04.2013-31.07.2019 aceste valori sunt 0).Dumeavoastra ati spus ca pentru perioada lucrata sa introduc salariu si sporul specific fiecarei luni, iar in program gratuit calcul pensie este specificat faptul ca dupa septembrie 1992 sporul este introdus in salariu. Care este adevarul?
2. Din valoarea rezultata(estimare pensie) se mai scade un anumit procent datorita faptului ca este pensie de invaliditate gradul II?
3. Pentru pensie de invaliditate gradul II militar fiind, se acorda plati compensatorii s-au alte drepturi banesti?
4. Daca dupa fiecare an pana la varsta de 46 ani-iulie 2019, pensia de invaliditate gradul II sufera modificari?
Va rog ca rasunsurile la aceste intrebari sa fie date cu baza legala(lege, articol, alineat etc.)
Daca se poate sa/mi dati un numar de telefon pentru eventuale nelamuriri!
Va multumesc,
O zi buna!
Re: Pensii
Scris de: la pensie la data: 04/04/2013 2:01am
1. V-am explicat ca inainte de a preciza grupa de munca nu va puteam calcula reducerea varstei de pensionare.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 iulie 2033 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare in specialitate de 20 ani.
Din 01.08.1993 pana la 27.03.2013 nu sunt 18 ci 19 ani completi si in acest caz care este adevarul ? Noi am luat in calcul 18 ani asa cum ati precizat dv
Pentru 18 ani in alte conditii beneficiati de un spor de stagiu de 18 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru scoala militara si realizati un stagiu de cotizare de peste 41 ani indeplinind stagiul complet de cotizare si stagiul minim de cotizare in specialitate.
Pentru 18 ani in alte conditii beneficiati de un reducerea varstei de pensionare cu 9 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 51 ani adica in 27 iulie 2024
Noi am dat multe lamuriri si instructiuni privind modul de utilizare a programului de calcul la adresele
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
Va rugam sa cititi mai intai aceste informatii si apoi daca mai aveti nelamuriri reveniti cu intrebari.
In ceeace priveste introducerea sporurilor in salariu in septembrie 1992 se refera la ce trebuia sa faca functionarii care au completat carnetele de munca dar nici acestia nu au respectat-o toti.
2 Din valoarea iesita din calculul facut cu programul de calcul, dupa ce faceti corectiile indicate de noi in raspunsul anterior, nu se mai scade nimic.
3 Acordarea platilor compensatorii nu este prevazuta in legislatia pensiilor ci in cea a salarizarii pe care nu o cunoastem cu atat mai mult cea din sectorul militar.
4. Calculul pensiei nu se mai modifica decat daca se modifica gradul de invaliditate iar valoarea pensiilor mai poate fi modificata prin modificarea valorii punctului de pensie.
Nu uitati sa reveniti dupa introducerea datelor in program sa le verificam si daca nu reusiti dv sa calculati punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca il vom face noi.
Ne pare rau dar nu putem dialoga decat pe site.
Re: Pensii
Scris de: Mirel la data: 04/08/2013 4:44am
la pensie :
1. V-am explicat ca inainte de a preciza grupa de munca nu va puteam calcula reducerea varstei de pensionare.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 iulie 2033 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare in specialitate de 20 ani.
Din 01.08.1993 pana la 27.03.2013 nu sunt 18 ci 19 ani completi si in acest caz care este adevarul ? Noi am luat in calcul 18 ani asa cum ati precizat dv
Pentru 18 ani in alte conditii beneficiati de un spor de stagiu de 18 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru scoala militara si realizati un stagiu de cotizare de peste 41 ani indeplinind stagiul complet de cotizare si stagiul minim de cotizare in specialitate.
Pentru 18 ani in alte conditii beneficiati de un reducerea varstei de pensionare cu 9 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 51 ani adica in 27 iulie 2024
Noi am dat multe lamuriri si instructiuni privind modul de utilizare a programului de calcul la adresele
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
Va rugam sa cititi mai intai aceste informatii si apoi daca mai aveti nelamuriri reveniti cu intrebari.
In ceeace priveste introducerea sporurilor in salariu in septembrie 1992 se refera la ce trebuia sa faca functionarii care au completat carnetele de munca dar nici acestia nu au respectat-o toti.
2 Din valoarea iesita din calculul facut cu programul de calcul, dupa ce faceti corectiile indicate de noi in raspunsul anterior, nu se mai scade nimic.
3 Acordarea platilor compensatorii nu este prevazuta in legislatia pensiilor ci in cea a salarizarii pe care nu o cunoastem cu atat mai mult cea din sectorul militar.
4. Calculul pensiei nu se mai modifica decat daca se modifica gradul de invaliditate iar valoarea pensiilor mai poate fi modificata prin modificarea valorii punctului de pensie.
Nu uitati sa reveniti dupa introducerea datelor in program sa le verificam si daca nu reusiti dv sa calculati punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca il vom face noi.
Ne pare rau dar nu putem dialoga decat pe site.


Nu stiu care este adevarul
Daca intru in programul de reducerea varstei de pensionare si bifez casuta militar, iar la lucrul in conditii speciale introduc 18 ani cazul meu, reducerea varstei de pensionare este cu 9 ani, varsta 46 ani(iulie 2019), stagiul de cotizare 20 ani. Chiar si fara sa introduc 18 ani conditii speciale, in acel tabel varsta de pensionare pentru militari este de 55 ani iar stagiul de cotizare 20 ani.
Intradevar din 01.08.1993 pana la 27.03.2013 nu sunt 19 ani si 8 luni, dar am facut precizarea ca 18 ani am lucrat in alte conditii si conditii speciale adica toti acesti ani se considera grupa I, iar 1 an si 8 luni in conditii normale.
Puteti sa ma lamuriti!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1