Subiect "Folosirea acestor calcule" Deschis de Babos Katalin la data: 04/02/2013 5:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Folosirea acestor calcule
Scris de: Babos Katalin la data: 04/02/2013 5:40am
Gen:F
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:
Intrebare:Am incarcat datele mele din Cartea de munca (pana la aprilie 2001)respectiv din fisele primite de la casa de pensii pentru perioadele urmatoare(am solicitat editarea lor si le-am primit). Lista editata din acest program poate fi folosita ca proba in cazul in care suma calculata de Casa de pensii nu coincide cu cea obtinuta prin acest program? Pot solicita de la Casa de pensii o lista similara, care a stat la baza calculelor sale?
Re: Folosirea acestor calcule
Scris de: la pensie la data: 04/02/2013 9:56am
Daca faceti click pe “Datele introduse” de pe o pagina anuala de date veti gasi la sfarsitul tabelului care se deschide textul care va precizeaza ca datele iesite din calcul nu pot fi folosite in instanta deoarece nu avem garantia corectitudinii datelor introduse de dv in program.
Un exemplu al incertitudinii datelor introduse de dv in program sunt salariile introduse de dv in anii 2002 si 2004. Dupa afirmatiile dv ati introdus datele din fisele primite de la Casa de pensii (primite pana in anul 2005). Noi suntem siguri ca in aceste fise nu sunt specificate sume pentru care ati platit CAS pentru sume mai mari decat sumele limita indicate de noi la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Explicatia este ca ati luat sumele din coloana gresita a sumelor castigate nu a sumelor pentru care ati platit CAS.
Acesta este numai un exemplu al datelor care pot fi introduse gresit dar aceasta gresala nu influenteaza calculul pentru programul nostru face automat aceasta limitare.
Puteti cere la Casa de pensii “Buletinul de calcul” al pensiei dar aceasta nu este obligate prin lege sa o dea si va poate refuza.
Re: Folosirea acestor calcule
Scris de: Babos Katalin la data: 04/04/2013 3:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspuns. Intr-adevar pentru anul 2002 datele mele au fost peste suma limitata prin lege. Le-am reincarcat (limitat la 3 ori salariul mediu pe economie,conform legislatiei in vigoare la data respectiva) si pensia calculata initial nu s-a schimbat, deci programul Dvs. a calculat corect chiar daca eu am gresit la introducere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1