Subiect "calcul pensie" Deschis de RAICU MARIA la data: 04/02/2013 8:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: RAICU MARIA la data: 04/02/2013 8:24am
Gen:F
Data nasterii:27.09.1962
Stagiul de cotizare:376 LUNI
Alte date:
Intrebare:Ce pensie as putea avea daca am urmatoarele date generate de programul Dvs:punctaj total:899.53476
punctaj pensie:29.98449
punct pensie:762.10 RON.
ASTA IN CAZUL IN CARE PANA LA VARSTA DE PENSIONARE NU AS MAI LUCRA DELOC. Va multumesc
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 04/02/2013 10:35am
Credem ca ati citit si valoarea pensiei iesite din calcul si nu ne-am mira ca acest mesaj sa fie de repros ca sa vedem si noi ce pensii calculeaza programul nostru.
Dar ca sa fim mai plastici si bazandu-ne pe faptul ca aveti experienta ca gospodina va vom spune ca acest program este ca o masina de tocat carne in care daca introduceti altceva sa nu va asteptati sa iese carne tocata.
Dar ca sa fim mai scurti pentru a obtine un rezultat plauzibil va indicam sa faceti urmatoarele modificari :
1 In perioada septembrie 1979 - octombrie 1984 sa selectati codul “L” pentruca salariile introduse sunt lunare nu orare.
2 Deoarece conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 27 ianuarie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 10 luni va trebui sa mai faceti dv o corectie a punctajului iesit din calcul diminuandu-l cu 8,6 % adica inmultindu-l cu 0,914.
3 Trebuie sa mai precizam ca pana la iesirea dv la pensie este foarte probabil ca prevedrile legii pensiilor sa se modifice si in acest caz se modifica si modul de calcul.
Daca va deranjaza tonul raspunsului ne cerem iertare.
Re: calcul pensie
Scris de: RAICU MARIA la data: 04/02/2013 5:10pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Imi pare rau daca ati inteles gresit intrebarea mea sincera. Nu am facut-o intr-un mod ironic pur si simplu nu eram foarte sigura de corectitudinea datelor pe care le-am introdus si tocmai de aceea v-am si cerut sprijinul.Daca v-a deranjat intrebarea mea, imi cer scuze.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1