Subiect "data pensionare" Deschis de Parvu Marin la data: 04/03/2013 7:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data pensionare
Scris de: Parvu Marin la data: 04/03/2013 7:20am
Gen:Masculin
Data nasterii:29.04.1953
Stagiul de cotizare:32 ani din care 1 an somaj
Alte date:lucrat in grupa I-a 9 ani si 4 luni
Intrebare:data la care pot iesi la pensie si ce adeverinte imi trebuie de la locul de munca.
Multumesc


Cu deosebita stima!
Re: data pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/04/2013 2:52am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 29 aprilie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca.
Pentru un stagiul de 9 ani in gr I de munca beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru somaj si realizati un stagiu total de cotizare de 36 ani si 6 luni.
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru 9 ani in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 29 octombrie 2013
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiul de 9 ani in conditii deosebite de munca beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 29 octombrie 2016
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 60 ani adica in 29 aprilie 2013 . Diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de data la care o cereti si de grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I.
Pentru dosarul de pensie va trebuie de la locul de munca urmatoarele :
- O adeverinta pentru stagiul lucrat in grupa I de munca
- O adeverinta cu eventuale sporuri cu caracter permanent primite inainte de 01 aprilie 2001 (sprul de vechime pana la 01 aprilie 1992 se acorda automat fara adeverinta)
- Dovada incetarii activitatii daca cereti pensie anticipata partiala. Aceasta o puteti depune si mai tarziu, cand primiti decizia de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1