Subiect "pensie pe caz de boala" Deschis de marius tudor la data: 04/03/2013 9:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie pe caz de boala
Scris de: marius tudor la data: 04/03/2013 9:31am
Gen:b
Data nasterii:24 09 1970
Stagiul de cotizare:22 de ami si 8 luni
Alte date:gr 1 fiind politist
Intrebare:aveti idee daca ies la pensie pe caz de boala cam ce pensie voi avea?
Re: pensie pe caz de boala
Scris de: la pensie la data: 04/04/2013 3:10am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 24 septembrie 2030 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare in specialitate de 20 ani, daca atunci aveti acelasi statut sau ceva similar.
Stagiul de cotizare in grupa de munca este prezentat confuz trebuia precizat daca tot stagiul este lucrat in grupa de munca si daca aceasta grupa in prezent este considerata “alte conditii de munca”
Noi am luat in calcul 22 ani si 8 luni in alte conditii de munca
Pentru 22 ani in alte conditii de munca beneficiati de un spor de stagiu de 22 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru scoala militara si realizati un stagiu de cotizare de peste 44 ani indeplinind stagiul complet de cotizare si stagiul minim de cotizare in specialitate.
Pentru 22 ani in alte conditii de munca beneficiati de un reducerea varstei de pensionare cu 11 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 49 ani adica in 24 septembrie 2019 daca atunci aveti acelasi statut sau ceva similar.
Nu putem aprecia valoarea pensiei deoarece aceasta depinde de salariile realizate de dv pe toata perioada stagiului de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1