Subiect "ajutor" Deschis de oancea grigore la data: 04/03/2013 11:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ajutor
Scris de: oancea grigore la data: 04/03/2013 11:00am
Gen:m
Data nasterii:23.08 1969
Stagiul de cotizare:24 gr 2 conditi deosebite
Alte date: toti ani handicap preexistent calitati de asigurat
Intrebare:astazi am primit decizia de pensie si am cateva neclaritati1 numar puncte realizate 38.05285-indicele corectie1.06 punctaj anual1.15285-din care-aferent indicelui de coretie 0,06526intrebare de ce sa scazut din indicele de corectie 2 ]ani lucrati in handicap preexistent 24ani nici nu se pomeneste de ei desidupa lege am dreptul la calculul pensiei numarul de puncte sa se imparta la 23.33333 si nu la 35 ani cu au inpartit ei de si leam dus la dosar si certificatul de handicap preexistent care estepermanent si narevuzuibil handicap accentuat intrebare va rog sa imi spuneti ce este de facut in asemenea situatie si ce acte mai trebuie sa duc la casa de pensi ca sa poata sa mi se recunoasca niste drepturi pe care eu le am
Re: ajutor
Scris de: la pensie la data: 04/04/2013 4:54am
Utilizarea la calculul pensie a stagiului complet de cotizare de 35 s-a facut fie pentruca nu vi s-a recunoscut certificatul de handicap preexistent angajarii fie ca cei de la Casa de pensii interpreteaza in mod diferit fata de noi prevederile privind reducerea stagiului de cotizare utilizat la calculul pensiei in legea pensiilor 263/2010 art 95 alin (2) si normele de aplicare ale acestei legi art 69 si asa am interpretat noi aceste prevederi care au o exprimare mai putin clara.
Credem ca este oportun sa mergeti mai intai la Casa de pensii teritoriale de care apartineti si sa intrebati daca a fost recunoscut certifacatul dv de handicap preexistent angajarii si daca nu vi s-a recunoscut faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii. Contestatia se depune la registratura Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1