Subiect "Pensie de invaliditate" Deschis de Ionut la data: 04/04/2013 5:26pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de invaliditate
Scris de: Ionut la data: 04/04/2013 5:26pm
Gen:M
Data nasterii:17.04.1974
Va rog sa/mi spuneti daca stagiul complet de cotizare pentru militari se reduce in cazul in care am lucrat 17 ani in grupa I si am iesit cu pensie de invaliditate gr II.
La calcul se face stagiu potential?
Va multumesc
Re: Pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 04/05/2013 2:39am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 17 aprilie 2034 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare in specialitate de 20 ani.
In cazul militarilor reducerea varstei de pensionare (nu a stagiului complet de cotizare) pentru stagiul in grupa de munca se acorda numai daca au realizat stagiul minim de cotizare in specialitate iar dv nu il aveti realizat.
Va atentionam insa ca la stagiul minim de cotizare in specialitate se mai iau in calcul si perioada cat ati urmat o scoala militara si stagiul militar si daca impreuna realizati 20 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare.
Nu va putem preciza daca beneficiati de stagiu potential deoarece situatia stagiului dv in grupa de munca este neclara.
Stagiul potential se acorda ca diferenta intre stagiul de cotizare realizat si stagiul complet de cotizare (in cazul dv 30 ani).
Dar la stagiul complet de cotizare se ia in calcul si stagiul de cotizare suplimentar acordat pentru stagiul in grupa de munca. La randul lui acest stagiu suplimentar se acorda diferit in functie de grupa de munca si in cazul dv grupa de munca este neclara.
Grupa I de munca a existat numai inainte de 01 aprilie 2001 dupa aceasta data grupele de munca s-au numit “conditii deoasebite”, “conditii speciale” si “alte conditii”. Pentru a afla aceste amanunte va adresati unitatii la care ati lucrat si daca reveniti cu amanunte vom analiza situatia dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1