Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de george la data: 04/05/2013 4:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: george la data: 04/05/2013 4:58am
Gen:masculin
Data nasterii:02 11 1969
Stagiul de cotizare:16 ani 8 luni 5zile conditii speciale [MAI] 1 an 5 luni 15 zile conditi deosebite[MAI]. perioade asimilate 1 an 2 luni 11 zile
Alte date:Din 15 03 2012 pensie de invaliditate [militar]
Intrebare:care este varsra standard de pensionare,daca am indeplinit stagiul minim de cotizare in specialitate si cu cat este redusa varsta de pensionare.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 04/05/2013 10:36am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 02 octombrie 2019 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate de 19 ani si 11 luni.
Nu ati precizat pentru ce vi s-a acordat stagiul de cotizare asimilat . Fara acest stagiu aveti un stagiu de cotizare de 18 ani 1 luna si 20 zile.
Daca stagiul de cotizare asimilat reprezinta stagiul militar sau scoala militara atunci aceasta perioada se cumuleaza la stagiul de cotizare si ati realizat stagiul minim de cotizare in specialitate. Daca acest stagiu de cotizare este acordat pentru altceva nu aveti realizat stagiul minim de cotizare in specialitate.
Daca ati realizat stagiul minim de cotizare in specialitate, in conditiile explicate mai sus, pentru un stagiu de cotizare de 16 ani in conditii speciale beneficiate de reducerea varstei de pensionare cu 8 ani si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: george la data: 04/05/2013 11:04am
Gen:masculin
Data nasterii: 02 11 1969
Stagiul de cotizare:perioada asimilata 1 an 2 luni 11 zile stagiu militar
Alte date:
Intrebare:conform anexei 6 din legea pensiilor limita de varsta este 59 ani 11 luni respectiv noiembrie 2029[probabil 2019 este gresit],multumesc mult pentru raspunsul anterior o sa revin in curand cu un set de intrebarii dupa ce voi primi decizia de la casa sectoriala a MAI .am trimis adeverinta pentru grupa speciala de munca care nu imi fusese acordata si trebuie sa primesc o nou decizie.[recalcularea anilor in grupa speciala,si recalcularea pensiei].mentionez ca din 15 03 2012 sunt in pensie de invaliditate gr 3 [militar].
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 04/05/2013 12:55pm
In conditiile date realizati un stagiu de cotizare in specialitate de 19 ani si 4 luni si va mai trebuie un stagiu de cotizare in specialitate de 7 luni pentru a realize stagiul minim de cotizare in specialitate si astfel sa puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare.
Aveti dreptate din neatenie am tastat gresit anul corect este 2029 iar in cazul reducerii varstei de pensionare cu 8 ani va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta in 02 0ctombrie 2021
Re: pensie de invaliditate
Scris de: george la data: 04/05/2013 1:46pm
Gen:masculin
Data nasterii: 02 11 1969
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:dupa cum am aratat mai sus sunt in pensie de invaliditate gr 3 [militar]asa ca nu mai pot sa fac 7 luni pentru ca stagiu minim in specialitate sa fie complet. intrebare;beneficiez de reducerea de 8 ani daca nu am stagiu minim complet in specialitate. va multumesc pentru raspunsurii.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 04/06/2013 5:51am
Am explicat in raspunsurile anterioare faptul ca nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca daca nu realizati stagiul minim de cotizare in specialitate.
Noi am insistat pe posibilitatea realizarii stagiului minim in specialitate precizand ca in acest stagiu intra si perioada unei eventuale scoli militare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1