Subiect "Vechime in munca a perioadei de ucenicie la locul de munca,curs seral" Deschis de Cimpan Gheorghe Cornel la data: 04/05/2013 8:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Vechime in munca a perioadei de ucenicie la locul de munca,curs seral
Scris de: Cimpan Gheorghe Cornel la data: 04/05/2013 8:46am
Gen:m
Data nasterii:1953.oct.6
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare:Pot beneficia sau nu de vechime în muncă pe periada de ucenicie la loculde muncă curs seral ce este trecut in cartea de muncă şi tăiată. Avînd următoarea adeverinţă (de la angajator cu acest raspuns):

“ -În perioada 1968-1971 ucenicia la locul de muncă a fost reglementat prin HCM nr.981/05,05,1967 cu privire la pregătirea unor muncitori calificaţi prin ucenicie la locul de muncă .
Potrtivit art. 2 din acestact normativ :
“Ucenicia la locul de muncă este o formă de calificare a tinerilor absolvenţi ai scolii generale,în vîrstă de 15-18 ani , încadraţi în producţie, prin care li se asigură pregătirea practică şi teoretică necesară exercitării unei meserii „
Prin urmare, ucenicia la locul de muncă era o formă de calificare profesională şi se făcea pe baza contractului de ucenicie.
Potrivit art.8 lit.a) din HCM nr.981/0505,1967,pe timpul pregătirii practice în producţie , ucenicii primeau îndemnizaţii lunare, ale căror coantum se stabilea diferenţiat, pe ani de pregătire , ţinîndu-se seama de aportul la realizarea producţiei.
De asemenea beneficiau, pe toată durata uceniciei, de ajutoare materiale în cadrul asigurărilor sociale de asistenţă medicală ş de medicamente gratuit, precum şi de vacanţe şcolare.
În consecinţă sumele primite au reprezentat indemnizaţie lunară reglementată de art8.lit a)din HCM nr,981/05,05,1967 şi nu salariul in sensul Codului Muncii, deoarece au fost acordate în baza unui contract de muncă .Aceasta perioadă nu constituie vechime in muncă deoarece din actele deţinute de unitate nu rezultă reşinerea şi virarea contribuţilor de asigurări sociale.”
Re: Vechime in munca a perioadei de ucenicie la locul de munca,curs seral
Scris de: la pensie la data: 04/06/2013 6:08am
Exista o mica neclaritate in mesajul dv in sensul ca nu ati precizat la ce se refera sintagma “curs seral” noi presupunem ca va referiti la pregatirea teoretica.
Noi consideram incorecta interpretarea data de angajator. Chiar in enuntul citat se precizeaza “incadrati in productie” deci contractul incheiat era contract de munca, intocmindu-se si carnet de munca si noi consideram ca aceasta perioada trebuie sa vi se considere stagiu de cotizare.
In acea perioada nu existau evidente nominale pentru plata contributiilor de asigurari sociale ci angajatorul a platit aceste contributii pentru intreg fondul de salarii.
Credem ca urmatorul pas este sa va duceti la Inspectoratul Teritorial de Munca unde sunt functionari cunoscatori ai legislatiei muncii care va pot lamuri cum este corect.
Re: Vechime in munca a perioadei de ucenicie la locul de munca,curs seral
Scris de: Cimpan Gheorghe Cornel la data: 04/11/2013 6:00am
la pensie :
Exista o mica neclaritate in mesajul dv in sensul ca nu ati precizat la ce se refera sintagma “curs seral” noi presupunem ca va referiti la pregatirea teoretica.
Noi consideram incorecta interpretarea data de angajator. Chiar in enuntul citat se precizeaza “incadrati in productie” deci contractul incheiat era contract de munca, intocmindu-se si carnet de munca si noi consideram ca aceasta perioada trebuie sa vi se considere stagiu de cotizare.
In acea perioada nu existau evidente nominale pentru plata contributiilor de asigurari sociale ci angajatorul a platit aceste contributii pentru intreg fondul de salarii.
Credem ca urmatorul pas este sa va duceti la Inspectoratul Teritorial de Munca unde sunt functionari cunoscatori ai legislatiei muncii care va pot lamuri cum este corect.
Da am gresit eu cind am scris curs sera "in cartea de munca a fost trecut ucenic la locul de munca cu salar iar la rubrica salar era barat,iar ulterior cind am parasit intreprinderea in 28.08.1972 mi sa desfacut contractul de munca art 13 lit E inspectoarea de la cadre m-ia barat toata perioada de ucenicie. in rest eu v-am enuntat textul adeverintei asa cum am primit-o acum in 26.02.2013. Trebuie sa solicit o alta adeverinta in care inspetorul sa nu faca comentariu doar sa specifice perioada de ucenicie?
Re: Vechime in munca a perioadei de ucenicie la locul de munca,curs seral
Scris de: la pensie la data: 04/12/2013 1:29am
Noi am precizat in raspunsul anterior ca sa mergeti la Inspectoratul Teritorial de Munca (ITM) care exista in oricare resedinta de judet, unde va prezentati situatia si unde va vor da sfaturi.
Re: Vechime in munca a perioadei de ucenicie la locul de munca,curs seral
Scris de: Cimpan Gheorghe Cornel la data: 06/26/2013 6:29am
Gen:m
Data nasterii:1953 oct 6
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare:am fost la inspecoratul Teritorial de Munca Arad si O d-na inspectoare VARGA(care a consultat juristi inspectoratului)dupa trei zile mi-a zis sa dau in judecata pe cei de la intrprinderea de vagoane Arad,eu nu mai inteleg nimic, in tara asta toate legile sint interpretate la voia intimplari si nimeni nu-si asuma o responsabilitate, de ce sint angajati in asemenea functii daca nu sint responsabili de munca lor.ne poarta pe drumuri ca pe niste fraeri.
Re: Vechime in munca a perioadei de ucenicie la locul de munca,curs seral
Scris de: la pensie la data: 06/27/2013 3:21am
Nu intelegem pe cine sunteti suparat.
Daca sunteti suparat pe doamna de la Inspectoratul Teritorial de Munca gresiti pentruca dansa a indicat calea de mers pentru a va recupera un drept pe care il aveti si de care nu puteti beneficia din cauza unor greseli ale functionarilor de la angajatorul la care ati lucrat.
Actiunea in justitie (la tribunal) este scutita de taxe.
cum se calculeaza punctajul anual pentru periada cuprinsa in contract de ucenicie nivel 3.
Scris de: ciobanu gheorghe la data: 10/05/2016 4:12pm
Gen:barbat
Data nasterii:17.06.1949
Stagiul de cotizare:44,2 luni,28 zile
Alte date:

ÎNALTA CURTE DE CASAȚIE ȘI JUSTIȚIE
ÃŽn numele legii
DECIDE:
Admite recursul în interesul legii formulat de Avocatul Poporului și, în consecință:
În interpretarea și aplicarea art. 3 alin. (1) lit. p) și art. 19 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, stabilește că:
Perioada în care o persoană a fost ucenic cu plată și a urmat cursurile unei școli profesionale:
1. anterior datei de 1 ianuarie 1949 va fi considerată stagiu de cotizare dacă ucenicii au primit salariu ori au cotizat la fos tele case de asigurări sociale;
2. între 1 ianuarie 1949 și 1 ianuarie 1954 va fi considerată vechime în muncă, indiferent dacă în privința ucenicilor a existat obligația virării contribuțiilor la fostele case de asigurări sociale, dar va reprezenta stagiu de cotizare numai în mă sura în care s-a cotizat la fostele case de asigurări sociale

3. după 1 ianuarie 1954 și până la 1 aprilie 2001 va fi considerată stagiu de cotizare și vechime în muncă perioada practicii în producție.
Obligatorie, potrivit art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă.
Pronunțată în ședință publică, astăzi, 5 octombrie 2015.

intrebare : Ma incadrez la punctul 3, se considera vechime in munca.... perioada practicii in productie pe perioada CONTRACTULUI DE UCENICIE ,,NIVEL 3 ( SEPTEMBRIE 1963 PINA LA IUNIE 1966 ).

....CITA PERIOADA DIN 3 ANI SE ADAUGA LA PENSIE ?
....CUM SE CALCULEAZA PUNCTAJUL MEDIU ANUAL IN PERIOADA SEPT.1963__IUNIE 1966 ?

Multumesc
cum se calculeaza punctajul anual pentru periada cuprinsa in contract de ucenicie nivel 3.
Scris de: ciobanu gheorghe la data: 10/05/2016 4:15pm
Gen:barbat
Data nasterii:17.06.1949
Stagiul de cotizare:44,2 luni,28 zile
Alte date:

ÎNALTA CURTE DE CASAȚIE ȘI JUSTIȚIE
ÃŽn numele legii
DECIDE:
Admite recursul în interesul legii formulat de Avocatul Poporului și, în consecință:
În interpretarea și aplicarea art. 3 alin. (1) lit. p) și art. 19 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, stabilește că:
Perioada în care o persoană a fost ucenic cu plată și a urmat cursurile unei școli profesionale:
1. anterior datei de 1 ianuarie 1949 va fi considerată stagiu de cotizare dacă ucenicii au primit salariu ori au cotizat la fos tele case de asigurări sociale;
2. între 1 ianuarie 1949 și 1 ianuarie 1954 va fi considerată vechime în muncă, indiferent dacă în privința ucenicilor a existat obligația virării contribuțiilor la fostele case de asigurări sociale, dar va reprezenta stagiu de cotizare numai în mă sura în care s-a cotizat la fostele case de asigurări sociale

3. după 1 ianuarie 1954 și până la 1 aprilie 2001 va fi considerată stagiu de cotizare și vechime în muncă perioada practicii în producție.
Obligatorie, potrivit art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă.
Pronunțată în ședință publică, astăzi, 5 octombrie 2015.

intrebare : Ma incadrez la punctul 3, se considera vecime in munca perioada practicii in productie pe perioada CONTRACTULUI DE UCENICIE ,,NIVE 3 ( SEPTEMBRIE 1963 PINA LA IUNIE 1966 ).

....CITA PERIOADA DIN 3 ANI SE ADAUGA LA PENSIE ?
....CUM SE CALCULEAZA PUNCTAJUL MEDIU ANUAL IN PERIOADA SEPT.1963__IUNIE 1966 ?

Multumesc
cum se calculeaza punctajul anual pentru periada cuprinsa in contract de ucenicie nivel 3.
Scris de: ciobanu gheorghe la data: 10/05/2016 4:33pm
Gen:barbat
Data nasterii:17.06.1949
Stagiul de cotizare:44,2 luni,28 zile
Alte date:

ÎNALTA CURTE DE CASAȚIE ȘI JUSTIȚIE
ÃŽn numele legii
DECIDE:
Admite recursul în interesul legii formulat de Avocatul Poporului și, în consecință:
În interpretarea și aplicarea art. 3 alin. (1) lit. p) și art. 19 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, stabilește că:
Perioada în care o persoană a fost ucenic cu plată și a urmat cursurile unei școli profesionale:
1. anterior datei de 1 ianuarie 1949 va fi considerată stagiu de cotizare dacă ucenicii au primit salariu ori au cotizat la fos tele case de asigurări sociale;
2. între 1 ianuarie 1949 și 1 ianuarie 1954 va fi considerată vechime în muncă, indiferent dacă în privința ucenicilor a existat obligația virării contribuțiilor la fostele case de asigurări sociale, dar va reprezenta stagiu de cotizare numai în mă sura în care s-a cotizat la fostele case de asigurări sociale

3. după 1 ianuarie 1954 și până la 1 aprilie 2001 va fi considerată stagiu de cotizare și vechime în muncă perioada practicii în producție.
Obligatorie, potrivit art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă.
Pronunțată în ședință publică, astăzi, 5 octombrie 2015.

intrebare : Ma incadrez la punctul 3, se considera vecime in munca perioada practicii in productie pe perioada CONTRACTULUI DE UCENICIE ,,NIVE 3 ( SEPTEMBRIE 1963 PINA LA IUNIE 1966 )fara salarii.

....CITA PERIOADA DIN 3 ANI SE ADAUGA LA PENSIE ?
....CUM SE CALCULEAZA PUNCTAJUL MEDIU ANUAL IN PERIOADA SEPT.1963__IUNIE 1966 ?

Multumesc
Re: Vechime in munca a perioadei de ucenicie la locul de munca,curs seral
Scris de: la pensie la data: 10/06/2016 5:27am
Pentru Ciobanu Gheorghe
Cand citati un document precizati si numarul de identificare al acelui document si data nu numai cine l-a emis. Documentul citat de dv presupunem ca este Decizia ICCJ 18/2015 care se refera la ucenicii care au fost elevi ai unei scoli profesinale iar cazul dv nu se incadreaza in aceasta decizie deoarece dv ati avut contract de ucenicie, de calificare la locul de munca.
Dv avand contract de munca de ucenicie pentru calificare la locul de munca vi se asimileaza stagiului de cotizare toata perioada de contract. In perioada indicata se considera stagiu de cotizare 2 ani si 10 luni
Prin decizia ICCJ de mai sus se acorda stagiu de cotizare si elevilor scolilor de pensionare dar numai pe perioada practicii daca aceasta s-a facut in productie nu in atelierele scolii.
Pentru calculul punctajelor lunare si anuale in cazul dv se iau sumele pe care le-ati primit in acea perioafda.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1