Subiect "Varsta pensionare" Deschis de Adriana la data: 04/07/2013 9:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Varsta pensionare
Scris de: Adriana la data: 04/07/2013 9:02am
Gen: F
Data nasterii: 08.1963
Stagiul de cotizare Militar: 17 ani, 6 luni si 16 zile din care Conditii deosebite 15 ani, 4 luni si 16 zile si Conditii speciale 2 ani si 2 luni
Stagiul de cotizare Civil: 1 an, 8 luni si 17 zile
Spor aferent conditiilor de munca: 4 ani si 9 luni
Alte date: Pensie invaliditate gr. 2 din 01.06.2003
Intrebare: La ce varsta pot iesi cu pensie intreaga?

Precizez ca la data deciziei medicale din 03.2004 se specifica: Pacientul cu debut al bolii de peste 11 ani.

Ma pot incadra la lucrul in conditii de handicap GRAV preexistent calitatii de angajat 1/3 (8 ani si 4 luni) din stagiul complet? Ce boli se iau in calcul pentru aceasta reducere?

Anii de pensie de invaliditate se vor adauga la stagiul complet de cotizare ce va sta la calculul pensiei definitive?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: Varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/07/2013 11:46am
Situatia dv este prezentata confuz si pentru a raspunde la intrebarea privind varsta de pensionare trebuie sa precizati daca la data pensionarii cu pensie de invaliditate lucrati cu statut militar
Pentru stagiile de 2 ani in conditii speciale si 15 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani.
Pentru a beneficia de drepturile acordate de art 58 litera a) din legea 263/2010 persoanelor cu handicap grav trebuie sa posedati certificat de handicap grav eliberat conform legii 448/2006 din care sa reiasa ca handicapul a fost dobandit inainte de angajare conditie pe care din prezentarea situatiei dv nu o indepliniti.
Perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate va fi luata in calculul pensiei pentru limita de varsta.
Re: Varsta pensionare
Scris de: Adriana la data: 04/07/2013 4:01pm
Multumesc pentru raspunsul prompt.

La momentul pensionarii eram cadru militar.
Re: Varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/08/2013 1:23am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in februarie 2021 la varsta standard de pensionare de 57 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 25 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare in specialitate de 17 ani si 6 luni daca atunci veti avea tot statut de cadru militar sau veti avea pensia de invaliditate militara.
Indeplinind stagiul minim de cotizare in specialitate beneficiati de reducerea varstei de pensionare, pentru stagiile in grupele de munca, cu 4 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 53 ani si 6 luni adica in februarie 2017, daca atunci veti avea tot statut de cadru militar sau veti avea pensia de invaliditate militara.
Re: Varsta pensionare
Scris de: Adriana la data: 04/08/2013 1:49am
Multumesc pentru răspuns.

Va doresc succes in activitatea dvs.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1