Subiect "pensie limita de virsta pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate" Deschis de damsa mihaela la data: 04/07/2013 3:45pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de virsta pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate
Scris de: damsa mihaela la data: 04/07/2013 3:45pm
Gen:m
Data nasterii:10.01.1948
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am fost sa depunem dosarul de pensionare pentru tata care este cetatean roman cu domiciliul in Israel la casa de pensii in romania si ni s-a spus ca desi are dreptul la pensie,a intrat in vigoare o noua conventie de la 1 ianuarie 2013 conform careia cetatenii romani cu domiciliul in Israel trebuie sa depuna dosarul de pensionare in Israel .stie cineva despre aceasta conventie?si care este organul din Israel la care trebuie depuse actele de pensionare.
Re: pensie limita de virsta pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate
Scris de: la pensie la data: 04/08/2013 1:52am
Nu cunoastem aceasta conventie. Toate conventiile de asigurare sociala incheiate de Romania cu alte state prevad ca posibilitate depunerea dosarului de pensionare in tara de domiciliu dar aceasta obtiune nu era obligatorie.
Institutiile la care credem ca va puteti interesa sunt :
In Romania la Ambasada statului Israel
In Israel la Ambasada Romaniei sau la institutia care se ocupa cu pensile pentru cetatenii din Israel
Daca aveti dificultati va rugam sa ne dati acordul sa transmitem adresa dv de mail unei persoane care a urmarit incheierea conventiei de asigurare sociala intre Romania si Israel.
Re: pensie limita de virsta pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate
Scris de: mihaela damsa la data: 04/11/2013 2:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: va dam acordul in ceea ce priveste transmiterea adresei de email si a mailului pentru ca la orice institutie din romania am apelat nu se stie de aceasta conventie,motiv pentru care am vrea sa stim realitatea legata de depunerea dosarului,daca cu adevarat exista aceasta conventie sau daca la casa de pensii cluj nu au "chef" sa primeasca aceste dosare ale cetatentilor romani cu domiciliul in strainatate din prea multa "lene"
Re: pensie limita de virsta pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate
Scris de: la pensie la data: 04/12/2013 2:34am
Am transmis adresa dv de mail .
Sfatul nostru este sa depuneti o contestatie la registratura Casei de pensii teritoriale din Cluj catre Comisia Centrala de Contestatii.
Re: pensie limita de virsta pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate
Scris de: la pensie la data: 04/13/2013 9:00am
Dupa primirea acordului dv am avut un schimb de mail-uri cu un domn cu domiciul in Israel si am primit urmatoarele informatii :
Casa de pensii Bucuresti a primit in februarie 2013 un dosar de pensie pentru o doamna cu domiciliul in Israel deci motivul refuzului dv de catre Casa de pensii Cluj Napoca este incorect.
Calculul pensiilor pentru persoanele care depun dosarele in Israel, pentru stagii de cotizare in Romania, este intarziata din cauza ca nu au fost definitivate formularele de legatura intre Romania si Israel in baza acodului bilateral de asigurare sociala.
Domnul din Israel va sfatuieste sa va adresati prin mail la Ministerul Muncii la adresa de mail :
relatiicupublicul@mmuncii.ro
Re: pensie limita de virsta pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate
Scris de: damsa mihaela la data: 04/18/2013 5:43am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am fost din nou la Casa de pensii si am vb din nou cu dl respectiv,care am inteles ca este seful de la pensii internationale dar dansul refuza in continuare sa primeasca orice dosar al cetatenilor romani cu domiciliul in strainatate invocand conventia respectiva;mai era acolo o doamna cu aceeasi problema si dansa s-a lovit de acelasi refuz.In continuare am scris la ministerul muncii si astept un raspuns oficial de la dansii cu care sa ma duc din nou sa ma prezint la acel domn.Mai ales ca am inteles ca in alte orase nu exista aceasta problema iar cei din Israel nu stiu despre ce vorbim si cei de la ambasada ca de obicei nu raspund .Ramane doar sa depun in continuare o reclamatie la Casa de pensii poate atunci voi putea afla ce trebuie facut. va multumesc pentru ajutor,daca cumva mai aflati ceva despre aceasta problema va rog sa ma anuntati
Re: pensie limita de virsta pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate
Scris de: iulia la data: 07/03/2014 2:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:in legatura cu pensiile din Israel ,sunt ceva noutati?Tatal meu a fost recrutat aici in Romania(cu viza de la ministerul muncii)si plasat in Israel(constructii).Acum incearca sa-si recupereze vechimea din Israel.Pentru asta are nevoie de adresa ultimului domiciliu,pasaport(cine a mai pastrat pasaportul atatia ani),adeverinte de la locul de munca unde a lucrat......sunt lucruri pe care un om de rand nu le poate obtine.Singurul document pe care il mai are este un card de asigurat cu care se legitima cand era verificat acolo in Israel.Intrebare,cum procedeaza acesti osmeni care au muncit in constructii ani de zile si acum sunt pe pensii mizerabile in Romania ,deoarece le lipsesc la vechime anii in care au lucrat in Israel.
Re: pensie limita de virsta pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate
Scris de: la pensie la data: 07/03/2014 11:12pm
Regretam ca nu va putem spune decat informatii pe care presupunem ca le cunoasteti deja, adica :
In prezent Romania are incheiat un acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale cu statul Israel conform caruia pot fi valorificate stagiile de cotizare lucrate in aceasta tara daca se face dovada acestor stagii.
Dovezile privind stagiul de cotizare in Israel si cererea pentru calculul pensiei de care poate beneficia pentru acest stagiu pot fi depuse in Romania la Casa de pensii territoriala de care apartie domiciliul pensionarului.
Nu va putem da sfaturi privind simplificarea procedurii de obtinere a dovezilor pentru stagiul lucrat.Va sfatuim sa va adresati ambasadei statului Israel in Romania pentru a vedea daca va pot da ei un sfat in acest sens.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1