Subiect "penalitati" Deschis de CONSTANTIN la data: 04/08/2013 5:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
penalitati
Scris de: CONSTANTIN la data: 04/08/2013 5:56am
Sunt beneficiar al legii 189/2000.
Casa de pensii a stabilit cuantumul pensiei pentru perioada 1942-1945, desi corect era 1940-1945.
Dupa a doua contestatie, s-a emis o hotarire in care se ia in calcul si perioada 1940-1942,dar cu acordarea drepturilor banesti de la data la care am depus a doua contestatie.
Pot cere cuantumul pensiei pentru acesti 2 ani care nu au fost luati in considerare incepind cu data la care s-a emis prima hotarire? Pot cere penalitati pentru perioada in care nu mi s-au acordat aceste drepturi?
Multumesc.
Re: penalitati
Scris de: la pensie la data: 04/08/2013 8:53am
Nu ati dat explicatii clare daca ati depus actele necesare la dosarul de pensionare sau acestea au fost depuse ulterior la prima contestatie si daca la a doua contestatie ati mai adaugat alte acte modificate.
Legea pensiilor prevede ca sa se acorde drepturile de la data cererii acestora. Daca actele depuse la prima contestatie erau clare si complete atunci aveti dreptul sa cereti calculul intregii perioade de la data depunerii actelor insa nu puteti cere penalitati decat daca deschideti actiune in justitie (la tribunal).
Re: penalitati
Scris de: Constantin la data: 04/09/2013 1:23am
Multumesc mult.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1