Subiect "pensie nevazator" Deschis de Filip Mina Valeria la data: 04/08/2013 8:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie nevazator
Scris de: Filip Mina Valeria la data: 04/08/2013 8:20am
Gen:F
Data nasterii:11.11.1960
Stagiul de cotizare:22
Alte date:am lucrat 6 ani in grupa a II/a de munca
Intrebare> Am probleme cu ochii, din nastere. Nu sunt inregistrata ca nevazator. Daca demonstrez acest lucru cu acte medicale, cand ma pot pensiona? Si care ar fi cuantumul pensiei? Va multumesc pentru raspuns.
Re: pensie nevazator
Scris de: la pensie la data: 04/10/2013 5:05am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 11 octombrie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un stagiul de 6 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 23 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 6 ani in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 11 luni adica in 11 octombrie 2021
Pentru a face o analiza corecta a posibilitatilor dv de pensionare trebuie sa faceti distinctia intre dificultatile de vedere care reduc capacitatea de munca si nevazator care reprezinta o stare de handicap.
Din descrierea dv noi am considerat ca va incadrati in prima categorie adica suferiti de dificultati de vedere care va diminuiaza capacitatea de munca.
In acest caz puteti beneficia de pensie de invaliditate daca va prezentati la Comisia de Expertiza a Capacitatii de Munca de pe langa Casa de pensii teritoriala de care apartine domiciliul dv.
Pentru a fi examinata la aceasta comisie trebuie sa faceti urmatorii pasi :
- Sa depuneti o cerere pentru expertiza cpacitatii de munca insotita de actele doveditoare.
- Comisia va programeaza la examinare
- Daca aceasta comisie constata ca dificultatile de vedere au diminuat capacitatea dv de munca sub 50% va incadreaza in umul din gradele de invaliditate.
- Dupa incadrarea in unul din gradele de invaliditate va puteti intocmi si depune dosarul de pensie de invaliditate
Trebuie insa sa va atentionam ca pentru obtinerea deciziei de incadrare in gradul de invaliditate legea pensiilor prevede ca trebuie sa aveti un anumit stagiu de cotizare. Pana la 53 ani stagiul de cotizare necesar este de 23 ani si dv il indepliniti cu ajutorul stagiului suplimentar pentru stagiul in grupa II de munca daca prezentati adeverinta cu acest stagiu. Peste 53 ani stagiul necesar creste la 25 ani si va trebui sa mai lucrati pentru a il obtine.
Nu putem sa apreciem valoarea pensiei deoarece aceasta depinde de salariile avute de dv pe perioada lucrata. Daca aveti datele necesare puteti sa calculati aceasta pensie cu programul de calcul de pe site.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1