Subiect "Pensii" Deschis de Mirel la data: 04/09/2013 11:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensii
Scris de: Mirel la data: 04/09/2013 11:08am
Revin cu explicatii la raspunsul dat in data de 03.04.2013
Din august 1993 pana in decembrie 2001 am fost incadrat in grupa I iar din ianuarie 2001 pana in august 2011 la alte conditii cf HG 1294/2001 si ordinul M116/2002, deci in total 18 ani.
Reducerea varstei de pensionare este cu 9 ani, deci 51 ani varsta!!!
Daca se acorda stagiul potential si la militari la pensie de invaliditate gr II?
Care este stagiul stagiul potential conf. L 263/2010 art 75 alin (1)?
Care este valoarea punctajului asigurari sociale?
Care este valoarea punctajului suplimentar, cum se calculeaza?
Va multumesc
Re: Pensii
Scris de: la pensie la data: 04/10/2013 4:41am
Va rugam sa nu va suparati ca va facem cateva observatii.
Noi am conceput acest site pentru a ajuta pe cei care sunt mai putin informati si pentru aceasta pe langa forum am dat multe informatii pe paginile site-ului structurate pe teme. Prin aceasta am presupus ca vizitatorii site-ului vor incerca mai intai sa citeasca paginile referitoare la problema lor si daca au anumite nelamuriri sa apeleze la forum, pentru a evita efortul nostru de a repeta informatiile puse pe site.
Deasemeni am presupus ca vizitatorii site-ului isi clarifica situatia personala pentru a evita modificarea datelor operatie ce duce la calcule si analize inutile
Dv modificand stagiile de cotizare in grupele de munca faceti incert calculul reducerii varstei de pensionare.
In urma modificarii stagiilor in grupa de munca se modifica sporul de stagiu pentru aceste stagii astfel. Pentru stagiul de 8 ani si 4 luni in gr I si 9ani si 8 luni in grupa alte conditii (perioadele indicate au o eroare deoarece se suprapun) beneficiati de un spor de stagiu de 13 ani si realizati un stagiu total de cotizare de peste 36 ani indeplinind stagiul complet de cotizare si stagiul minim de cotizare in specialitate
Grupa I a fost prevazuta in legislatia in vigoare pana in anul 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “alte conditii“, “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la unitatea la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca.
Reducerea varstei de pensionare de 9 ani si varsta de pensionare cu pensie pentru limita de varsta de 51 de ani, in cazul dv, se pastreaza numai daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu “alte conditii“ sau “conditii speciale”.
Stagiul potential se acorda tuturor pensionarilor de invaliditate, deci si celor militari, care la data pensionarii nu au stagiul complet de cotizare realizat insa dv aveti depasit stagiul complet de cotizare de 30 ani..
Nu introduceti nimic in caseta “Punctaj asigurari sociale”. Aceasta rubrica se completeaza numai in cazul modificarii gradului de invaliditate si recalcularea pensiei pentru a va usura introducerea datelor in program. Daca veti avea aceasta situatia va vom explica atunci.
Punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca se calculeaza majorand punctajele lunare iesite din calcul cu 50 % atat pe perioada stagiului de gr I cat si a celui de alte conditii.
Deoarece acest calcul este mai complicat si programul nu a fost modificat pentru a face acest calcul dupa ce terminati introducerea datelor in program reveniti pentru verificarea lor si atunci va vom face noi acest calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1