Subiect "Calcul pensie eronat" Deschis de Botez Silvia la data: 04/10/2013 4:53pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie eronat
Scris de: Botez Silvia la data: 04/10/2013 4:53pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,Am urmatoarea situatie: Pe perioada in care am fost angajata cu contract de ucenicie(29.08.1971->11.04.1972) am lucrat in conditii deosebite de munca (lucru dovedit de adeverinta furnizata de angajator. Aceasta perioada nu mi-a fost luata in considerare ca fiind perioada lucrata in conditii deosebite. Drept urmare, nu mi s-a aplicat majorarea punctului lunar de pensie cu 25%, conform art. 100, alin.a din L.263/2010: Art. 100. - Persoanele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupele I si a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca, potrivit legii, beneficiaza de majorarea punctajelor lunare realizate in perioadele respective, dupa cum urmeaza:
a) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, potrivit legii;

Va rog sa imi precizati daca trebuia aplicata majorarea de 25%.Multumesc.
Re: Calcul pensie eronat
Scris de: la pensie la data: 04/11/2013 2:00am
Daca nu s-a aplicat majorarea punctajului pe aceasta perioada inseamna ca nu a fost recunoscut stagiul respectiv in gr II de munca.
Motivele pentru care nu a fost recunoscut acest stagiu in gr II de munca pot fi multiple de exemplu :
- Locul de munca in care ati lucrat in acea perioada nu era incadrat in gr II de munca conform procedurilor legale.
- Adeverinta pe care ati prezentat-o nu era intocmita corect.
- Varsta dv era sub 18 ani si functionarii casei de pensii au considerat ca angajatorul nu avea voie sa va incadreze in locuri de muca grele sau vatamatoare conform art 13 alin (5) din legea 53/2003 Codul Muncii
Pentru a afla motivul pentru care nu a fost recunoscuta adeverinta de satagiu in grupa de munca trebuie sa va adresati in scris Casei de pensii sau sa faceti direct contestatie la Comisia Centrala de Contestati
Ambele interventii scrise se depun la registratura Casei de pensii teritoriale de care apartineti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1