Subiect "cand pot iesi la pensie anticipat" Deschis de Dobrescu Rodica la data: 04/12/2013 4:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie anticipat
Scris de: Dobrescu Rodica la data: 04/12/2013 4:09am
Gen:
Data nasterii:26.11.1959
Stagiul de cotizare:30
Alte date:laborant chimist,gr.I si gr.II,cumulate 16ani
Intrebare:cand pot iesi la pensie
Re: cand pot iesi la pensie anticipat
Scris de: la pensie la data: 04/12/2013 10:11am
Datele sunt neclare deoarece trebuia sa ne precizati separat stagiul in gr I si cu ce grupa a fost asimilat acest stagiu dupa aprilie 2001, conditii deoasebite sau conditii speciale. Grupa cu care a fost echivalat acest stagiu o aflati de la angajatorul la care ati lucrat. Noi am luat in calcul echivalarea cu conditii deosebite. Daca a fost echivalat cu conditii speciale reveniti si va vom reface calculul.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 26 iunie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un stagiile de 16 ani in gr I si II beneficiati de un de stagiu de cotizare suplimentar care se cumuleaza la stagiul de cotizare dar pe care nu-l putem calcula din aceeasi cauza, ca nu ati precizat separat stagiile in cele doua grupe.
Pentru stagiile de 16 ani in gr I si II echivalate cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 1 luna adica in 26 decembrie 2016
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 4,5 %, la varsta de 56 ani si 7 luni adica in 26 iunie 2016.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1