Subiect "concediu de maternitate" Deschis de Daniela la data: 04/12/2013 5:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
concediu de maternitate
Scris de: Daniela la data: 04/12/2013 5:16am
Gen: feminin
Data nasterii:9.12.1953
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: In vederea intocmirii dosarului de pensionare, am solicitat adeverinte de la institutiile la care am lucrat. La una dintre aceste adeverinte, apar trei luni fara venituri, aceste trei luni corespunzand concediului de maternitate pe care l-am avut dupa nasterea celui de-al doilea copil, in 1986. In 1983, dupa nasterea primului copil, in adeverinta figureaza veniturile obtinute in fiecare luna. Exista vreo modificare de legislatie care sa justifice aceasta diferenta?
In al doilea rand, va rog sa-mi spuneti daca pentru perioada 1980-1990 concediile medicale se scad din perioada contributiva. Multumesc.
Re: concediu de maternitate
Scris de: la pensie la data: 04/12/2013 12:56pm
Nu exista modificari in legislatie intre cele doua perioade si probabil lipsa salariilor in a doua adeverinta se datoreaza comoditatii functionarului de a cauta in arhiva financiara a unitatii. Intrebati la Casa de pensii daca lipsa veniturilor constitue o problema in acceptarea adeverintei. Dupa opinia noastra nu constitue o problema in acceptarea adeverintei.
Pentru toate perioadele durata concediilor medicale nu se scad din stagiul de cotizare
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1