Subiect "Grupe de munca" Deschis de Moise la data: 04/12/2013 6:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Grupe de munca
Scris de: Moise la data: 04/12/2013 6:54am
Gen:F
Data nasterii:01.06.1955
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:Din august 1977 am lucrat 4 ani si 10 luni la S.C.Carfil Brasov, considerandu-se conditii speciale de munca dupa Legea pensiilor, Anexa 3, pozitia 46. Urmatorii 13 ani am lucrat in conditii deosebite. Spuneti-mi , va rog, care va fi incadrarea mea la pensie si de ce beneficii ma pot bucura.
Va multumesc !
Re: Grupe de munca
Scris de: Moise F la data: 04/12/2013 3:27pm
Gen:F
Data nasterii:01.06.1955
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare: In raspunsul primit exista o eroare. Nu am cum sa ies la pensie in 2020 ci in 2015, luna iulie, dupa noua lege a pensiilor. Da , am lucrat efectiv la acea intreprindere si cred ca m-as incadra pentru grupa speciala dar nu stiu cum sa procedez acum. Am nevoie de adeverinta de la vechiul loc de munca ?
Multumesc pentru ajutor.
Re: Grupe de munca
Scris de: la pensie la data: 04/13/2013 7:33am
Aveti dreptate din neatentie am dat un raspuns gresit . Raspunsul corect este:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 01 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 4 ani in conditii speciale (probabil gr I ) si 13 ani in conditii deosebite (probabil gr II ) beneficiati de un stagiu suplimentar de 5 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani si 3 luni.
Trebuie sa va atragem atentia ca pentru ca stagiul dv de gr I sa fie incadrat in conditii speciale nu este suficient ca intreprinerea la care ati lucat sa fie nominalizata in anexa 3 la legea 263/2010 ci trebuie ca dv sa fi lucrat in activitatile nominalizate in ultima coloana in dreptul intrepinderii adica pozitiile 1 (d, e, f) si 33 din anexa 2 la legea pensiilor 263/2010
Pentru stagiul de 4 ani in conditii speciale si 13 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta
Pentru a vi se lua in calcul stagiile lucrate in grupele de munca trbuie sa depuneti adeverinte eliberate de catre angajatorul la care ati lucrat aceste stagii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1