Subiect "pensie cu vechime cumulata romania si italia" Deschis de DANILA ALINA la data: 04/12/2013 7:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie cu vechime cumulata romania si italia
Scris de: DANILA ALINA la data: 04/12/2013 7:45am
Gen:f
Data nasterii:27.09.1955
Stagiul de cotizare:22 ani 10 luni si 13 zile in Romania si 10 ani in Italia
Alte date:
Intrebare:Cand pot iesi la pensie cu varsta pe care o am acum si vechimea de 32 ani si 10 luni cumulat Romania si Italia. Dar in Italia dupa normele europene imi pot deppune dosarul? cand?
Re: pensie cu vechime cumulata romania si italia
Scris de: la pensie la data: 04/13/2013 8:00am
Dv veti primi o pensie comunitara compusa din doua componente, o componenta platita de statul Roman pentru stagiul de cotizare din Romania si o componenta platita de institutia din Italia la care ati contribuit la pensie. Cele doua componente sunt calculate conform legislatiei in vigoare din tarile respective.
Daca pentru deschiderea dreptului la pensie legislatia prevede un anumit stagiu de cotizare sunt recunoscute reciproc stagiile din cealalta tara dar numai ca vechime.
Legislatia din Romania prevede :

Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 27 noiembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani,
Dv aveti indeplinit stagiul minim de cotizare in Romania si deci daca asteptati si cereti pensie la limita de varsta nu trebuie sa mai completati stagiu de cotizare cu stagiul de cotizare din Italia
Acum in Romania puteti cere pensie anticipata partiala, diminuata. Pentru aceasta trebuie sa avei varsta minima de 55 ani si 2 luni si stagiul de cotizare complet de cotizare de 30 ani si 2 luni deci va trebui sa cumulati stagiul de cotizare din Romania cu cel cotizat in Italia care se ia in considerare numai ca vechime. Diminuarea pensiei anticipate depinde de data cand o cereti. De exemplu daca o cereti in 27 aprilie 2013 diminuarea va fi de 23,5 %
In Romania in ultimii ani a fost initiata o actiune obligatorie de scanare a carnetelor de munca si daca aveti carnetul de munca in posesia dv acesta trebuie prezentat la una din Casele de pensii teritoriale din Romania pentru scanare
Pentru alte informatii privind pensile comunitare puteti accesa site-ul Casei Nationale de pensii din Romania de la adresa :
http://www.cnpas.org/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”
Nu cunoastem Legislatia italiana in domeniul pensiilor dar dupa cate stim din presa varsta de pensionare la femei este de 60 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1