Subiect "grupe de munca versus conditii deosebite sau speciale" Deschis de calin merca la data: 04/14/2013 6:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupe de munca versus conditii deosebite sau speciale
Scris de: calin merca la data: 04/14/2013 6:01am
Potrivit Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind
sistemul u... din 20/03/2011 :
Art. 39. -
(1) Reducerea vârstelor standard de pensionare pentru persoanele care au
desfăşurat activităţi încadrate prin lege în condiţii deosebite de muncă se face
corespunzător timpului efectiv lucrat în aceste condiţii, din vârstele standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5 sau, după caz, anexa nr. 6 la lege, cu
respectarea condiţiilor prevăzute la art. 55 alin. (1) lit. a) din lege.
(2) Se asimilează stagiilor realizate în condiţii deosebite de muncă şi vechimea în
muncă realizată în grupa I sau a II-a de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de
1 aprilie 2001, cu excepţia celor încadrate în condiţii speciale.

INTEREBARE : 1. Conform acestei norme, daca am lucrat inainte de 2001 in locuri de munca care s-au incadrat in grupa I de munca, la iesirea la pensie, pentru reducerea varstei de pensionare aceste perioade vor fi luate in calcul ca fiind lucrate in conditii deosebite si nu speciale ?
2. Cum aflu daca aceste perioade se incadreaza la conditii speciale?
Re: grupe de munca versus conditii deosebite sau speciale
Scris de: la pensie la data: 04/15/2013 2:12am
Puteti afla aceasta in doua feluri :
1 Adresandu-va angajatorului la care ati lucrat in grupa I de munca. Pentru ca locurile de munca in gr I sa fie echivalate cu conditii speciale angajatorii treuiau sa intocmeasca o documentatie cu determinarile de noxe, avizele si aprobarile necesare.
2 Analizand anexele 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010 unde sunt nominalizate intreprinderile care au intocmit documentatii (anexa 3) si locurile de munca pentru care s-a intocmit documentatii (nominalizate in totalitate in anexa 2 si pentru fiecare intreprindere in ultima coloana a anexei 3 in dreptul intrepriderii)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1