Subiect "pensie" Deschis de IUSCO M la data: 04/14/2013 8:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: IUSCO M la data: 04/14/2013 8:50am
Gen:f
Data nasterii:19 .10.1955.
Stagiul de cotizare:38 de ani
Alte date:4 ani si 7 luni gradul 2.
Intrebare:am depus dosarul in data de 05 12 2012 si am primit decizia in 10.04 2013 ,de ce am primit o penalizare de 240 de lei pe luna timp de 38 de luni,din vechime 7 luni si 24 zile incapacitate de munca ,de ce ?[concediu medical]sau ce ?am retras dosarul si acum nustiu cind sa-l depun si cum sa calculez ,am nevoie de 38 de ani 3luni ,cu sau fara cele 7 luni 24 zile .va multumesc.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 04/15/2013 3:01am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 19 ianuarie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 4 ani si 7 luni incadrat in gr II de munca nu beneficiati nici de stagiu suplimentar pentruca este sub 5 ani si nici de reducerea varstei de pensionare pentruca este sub 6 ani.
Pentru a avea dreptul la pensie anticipata, nediminuata trebuia sa aveti stagiul de cotizare de 38 ani si 3 luni. Dv avand sub acest stagiu vi s-a acordat pensie anticipata diminuata cu 28,50 %
Ce reprezinta stagiul de 7 luni si 24 zile dv trebuie sa stiti pentruca noi nu stim daca ati beneficiat de concediu medical, dupa denumire reprezinta o perioada de concediu medical care este considerat stagiu asimilat dar este luat in calculul stagiului de cotzare pentru pensia anticipata. Deci pentru pensie anticipata, nediminuata trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 38 ani si 3 luni socotind si perioada de concediu medical
In ceiace priveste pasii de urmat deasemeni trebuie sa intrebati la Casa de pensii pentruca noi nu cunoastem exact situatia dv daca ati incetat activitatea sau nu.
Daca ati cerut anularea deciziei de pensionare si nu ati incetat activitatea puteti continua sa lucrati pana cand realizati stagiul de cotizare de 38 ani si 3 luni dupa care cereti din nou pensie anticipata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1