Subiect "pensie invaliditate" Deschis de george la data: 04/15/2013 7:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate
Scris de: george la data: 04/15/2013 7:41am
Gen:masculin
Data nasterii:02 11 1969
Stagiul de cotizare:Alte date:
Intrebare:la 42 ani si 4 luni am iesit la pensie pe caz de boala[militar],cu pensi mica .intrebare;datorita varstei mici [42 ani si 4 luni]sunt penalizat .care sunt criterile de penalizare.
Re: pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 04/15/2013 10:34am
Pensia de invaliditate nu se penalizeaza.
Dimpotriva din cauza ca ati primit pensie de invaliditate la o varsta mica si deci aveati si stagiu de cotizare mic pentru a va mai creste pensia vi s-a acordat un stagiu potential (pe care il gasiti pe decizia de pensionare) pentru care ati primit un punctaj suplimentar.
Re: pensie invaliditate
Scris de: george la data: 04/15/2013 11:53am
Gen:masculin
Data nasterii:021 1969
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:in decizia de pensionare la rubrica stagiu potential este trecut 0 ani 0 luni 0 zile .nr puncte corespunzatoare pensiei suplimentare 1.25883
Re: pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 04/15/2013 2:51pm
Stagiu potential se acorda celor care nu au realizat stagiul complet de cotizare care in cazul dv este de 29 ani si 10 luni.
Din datele furnizatie de dv in mesajele anterioare cumuland stagiul de cotizare efectiv lucrat, stagiul de cotizare asimilat si sporul de stagiu pentru stagiile in grupele de munca nu rezulta ca ati realizat stagiul complet de cotizare. Dar poate ati facut pe undeva o eroare. De exemplu daca cei 16 ani nu au fost in conditii speciale ci “alte conditii” si in acest caz ati primit un spor de stagiu de cotizare de 16 ani, in loc de 8 ani (in decizia de pensionare este numit stagiu aferent stagiilor in grupele de munca) ati realizat stagiul complet de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1