Subiect "nelamurire" Deschis de oancea grigore la data: 04/16/2013 1:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
nelamurire
Scris de: oancea grigore la data: 04/16/2013 1:57am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am si o nelamurire din legea pensilor art 76 al 2la ce persoane li se acorda stagiul daca ele se incadreaza in pensie de invaliditate pana la primirea pensiei de invaliditate
Re: nelamurire
Scris de: la pensie la data: 04/16/2013 2:56am
Am prefera sa ne puneti intrebari concrete privind cazul dv pentruca altfel trebuie sa facem teorie referitoare la prevederile pensiilor.
Articolul 76 alin (2) se refera la modul de calcul al stagiului potential pentru pensionarii de invaliditate care au si handicap preexistent calitatii de asigurat si se interpreteaza astfel :
-Pentru pensionarii de invaliditate care nu au handicap preexistent stagiul potential se calculeaza ca diferenta intre stagiul complet de cotizare si stagiul de cotizare realizat. De exemplu un pensionar care are stagiul complet de cotizare de 35 ani si are realizat numai 10 ani de stagiu de cotizare primeste stagiu potential de 35 ani – 10 ani = 25 ani.
- Acelasi pensionar daca are certificat de handicap grav preexistent calitatii de asigurat i se reduce stagiul complet de cotizare la o treime din 35 ani conform art 58 litera a), din legea pensiilor, adica la 11 ani si 8 luni si va primi stagiu potential de 11 ani si 8 luni – 10 ani = 1 an si 8 luni
- Acelasi pensionar daca are certificat de handicap accentuat preexistent calitatii de asigurat i se reduce stagiul complet de cotizare la doua treimi din 35 ani conform art 58 litera b), din legea pensiilor, adica la 23 ani si 4 luni si va primi stagiu potential de 23 ani si 4 luni – 10 ani = 13 ani si 4 luni
- Acelasi pensionar daca are certificat de handicap mediu preexistent calitatii de asigurat nu i se reduce stagiul complet de cotizare ramanand 35 ani conform art 58 litera c), din legea pensiilor si va primi stagiu potential de 35 ani– 10 ani = 25 ani
- Acelasi pensionar daca are certificat de nevazator preexistent calitatii de asigurat i se reduce stagiul complet de cotizare la o treime din 35 ani conform art 59 din legea pensiilor, adica la 11 ani si 8 luni si va primi stagiu potential de 11 ani si 8 luni – 10 ani = 1 an si 8 luni
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1