Subiect "pensionarea anticipata" Deschis de eliza la data: 04/17/2013 1:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionarea anticipata
Scris de: eliza la data: 04/17/2013 1:28am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:De ce absolventii unei facultati cu frecventa la cursuri de zi sunt discriminati la pensionare anticipata fata de absolventii de liceu sau scoli profesionale? Femeile absolvente de facultate practic nu au dreptul la pensionare anticipata, ci doar la pensionare anticipata partial cu o penalizare penibila de tip “boc”, din moment ce nu au cum sa-si adune anii de cotizare necesari - din cauza timpului in care au urmat cursurile superioare in loc sa munceasca. Este o discriminare clara si o excludere a femeilor care au facut o facultate la zi din articolul de lege privind pensionarea anticipata. Si mai este si o noua discriminare a celor cu studii superioare care au cules cartofii si alte recolte inainte de 1989 pentru ca erau absolventi de studii superioare – prietenii stiu de ce!



Nu ar fi normal ca anii de facultate sa fie luati in considerare ca vechime si la pensionarea anticipata? Asa ar fi normal, mai ales ca sunt atatia tineri absolventi care ar avea nevoie de locurile acelea de munca! Nu ar fi necesara decat o mica analiza, un calcul simplu si putina logica poate...



Nici asa, daca se iau in calcul anii de facultate, la un calcul simplu se poate vedea ca o femeie care a absolvit o facultate la zi nu se poate practic pensiona anticipat la data actuala decat cel mai devreme cu 2 ani fata de pensionarea la limita de varsta, pentru ca nu poate face suma anilor necesari de contributie. Ce lege este cea care exclude din start o categorie sociala?
Re: pensionarea anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/17/2013 2:49am
Cu regret trebuie sa recunoastem ca va impartasim opinia. Regretul provine de la faptul ca am fi preferat ca cei care au facut legea sa fi gandit si ei asemeni cu dv.
Site-ul nostru insa si-a propus insa sa nu comenteze legile ci numai sa le explice.
Si totusi avem o curiozitate, aceea sa stim daca dv cunoasteti cine va reprezinta in forul legislativ acolo unde se fac legile si daca nu trebuie sa mai adaugati o intrebare pe langa cele de mai sus.
Re: pensionarea anticipata
Scris de: eliza la data: 04/17/2013 3:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Nu stiu, dar as vrea!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1