Subiect "punctaj suplimentar conditii deosebite dupa 2001" Deschis de vio la data: 04/18/2013 2:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj suplimentar conditii deosebite dupa 2001
Scris de: vio la data: 04/18/2013 2:58am
Gen:feminin
Data nasterii:august1959
Stagiul de cotizare:32ani6luni
Alte date:pensionat medical
Intrebare:Mam pensionat medical in iulie 2007 si pe decizia de pensie apare astfel total stagiu realizat 32ani 6luni din care grupa a 2 a 16ani 3luni(pentru care am primit punctaj suplimentar)si conditii deosebite6ani 6luni pentru care am inteles ca trebuia sa primesc incepand cu ianuarie 2013 punctaj suplimentar Intrebarea mea este daca acest punctaj s a acordat tuturor celor indreptatiti sau inca se lucreaza la asta pentru ca se da de catre casa nationala de pensii Nu ma lamureste nimeni si vreau sa stiu daca este o scapare sau doar trebuie sa mai astept Va multumesc
Re: punctaj suplimentar conditii deosebite dupa 2001
Scris de: la pensie la data: 04/18/2013 4:30am
Acordarea punctajelor suplimentare pentru stagii lucrate dupa aprilie 2001 in conditii deosebite pensionarilor iesiti la pensie inainte de ianuarie 2011 a fost amanata de doua ori. Ultima amanare a fost pentru ianuarie 2013 si la aceasta data nu a mai fost amanata dar nici nu s-a acordat. Deci sfatul nostru este sa asteptati sa vedeti cum se va solutiona aceasta problema restanta.
Re: punctaj suplimentar conditii deosebite dupa 2001
Scris de: Lazarescu T. la data: 04/19/2013 8:23am
la pensie :
Acordarea punctajelor suplimentare pentru stagii lucrate dupa aprilie 2001 in conditii deosebite pensionarilor iesiti la pensie inainte de ianuarie 2011 a fost amanata de doua ori. Ultima amanare a fost pentru ianuarie 2013 si la aceasta data nu a mai fost amanata dar nici nu s-a acordat. Deci sfatul nostru este sa asteptati sa vedeti cum se va solutiona aceasta problema restanta.[/quoteAdaug si eu o intrebare(sunt in aceeasi situatie)vom primi si din urma,adica de cand ar fi trbuit sa se acorde aces drept?]
Re: punctaj suplimentar conditii deosebite dupa 2001
Scris de: lapensie la data: 04/19/2013 12:26pm
Pentru Lazarescu T
Acest drept trebuia sa fie acordat conform art 169 alin (6) din legea pensiilor 263/2010 si pensionarilor iesiti la pensie inainte de ianuarie 2011 si asa cum am mai spus a fost amanat de mai multe ori. Ramane de vazut ce va prevedea actul normativ prin care se va hotara acordarea acestui drept. Noi presupunem ca se va calcula retroactiv cel putin de la 01 ianuarie 2011.
Re: punctaj suplimentar conditii deosebite dupa 2001
Scris de: vio la data: 05/16/2013 6:03am
Gen:f
Data nasterii:august1959
Stagiul de cotizare:32ani
Alte date:
Intrebare:Am primit pensia pe luna aprilie si nu s a acordat nimic punctaj suplimentar pentru cei 6ani lucrati in conditii deosebite dupa 2001 Se poate sa fie o scapare sau inca se mai lucreaza la aceasta Sau acordat la ceilalti pensionari? Mentionez ca m am pensionat in 2007 Va multumesc pentru raspunsurile anterioare si pentru modul cum ati abordat subiectul cu profesionalism
Re: punctaj suplimentar conditii deosebite dupa 2001
Scris de: la pensie la data: 05/16/2013 2:12pm
Pentru Vio
Ne pare rau ca nici noi nu va putem da nicio noutate. Nu avem cunostinta de vreo prevedere legala care sa reglementeze aceasta problema si nici de cineva care sa fi primit. Va propunem sa asteptam toti pana cand cineva isi va adduce aminte de aceasta.
Re: punctaj suplimentar conditii deosebite dupa 2001
Scris de: vio la data: 06/25/2013 6:23am
Gen:f
Data nasterii:august1959
Stagiul de cotizare:32ani
Alte date:
Intrebare:Am fost la casa de pensii si am intrebat in legatura cu acordarea punctajului suplimentar pt conditii deosebote si mi-au zis ca inca nu s-a acordat S-au uitat in calculator si au zis ca eu trebuie sa primesc ca intradevar am acei ani de conditii deosebite dar sa las o cerere si o sa primesc acasa decizia
Intrebarea mea este daca acum se da o alta decizie eu fiind pensionata in 2007 dupa legea 19 acum se face dupa noua lege si poate sa fie pensia mai mica decat inainte?Mentionez ca nu am beneficiat de stagiu potential si ca am stagiul total de cotizare realizat MULTUMESC
Re: punctaj suplimentar conditii deosebite dupa 2001
Scris de: la pensie la data: 06/26/2013 8:36am
Pentru Vio
Acordarea punctajului suplimentar pentru stagiile in grupa conditii deosebite de munca nu presupune recalcularea pensiei conform noii legi a pensiilor si deci nu exista pericolul ca pensia sa rezulte mai mica decat o aveti acum.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1