Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de fifea radu la data: 04/18/2013 6:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: fifea radu la data: 04/18/2013 6:06am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/18/2013 6:20am
Reveniti si dati datele cerute si formulativa intrebarea.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: Fifea Radu la data: 04/18/2013 6:28am
Gen:M
Data nasterii:27.12.1950
Stagiul de cotizare:33 ani si 4 luni (aprilie 2013)
Alte date:din aceasta perioada conform adeverintei de la unitatea unde am lucrtat reiese un stagiu de 7 ani 2 luni si 25 zile in grupa doua de ramuri.
In plus in adeverinta este specificat si faptul ca in[i]perioada 05.10.1978 - 01.01.1986 in conformitate cu prevederile Legiinr.49/1992 a beneficiat de spor pentru lucru sistematic peste programul normal de 20% cand a prestat munca in program de 10-12 ore pe zi.
1. Pentru perioada mentionata s-a virat CAS cf legii;
2.Datele au fost extrase din statele de salarii si alte documente aflate in arhiva societatii.[/i]

In aceiasi perioada mentionata in afara stagiului de grupa doua am lucrat la Uzina Semanatoarea 1 an ca muncitor necalificat si ambalator cu specificatia in cartea de munca "lucrari grele" si pentru care nu am adeverinta.

Intrebare:
1.Perioada mentionata in adeverinta pentru lucrul sistematic in program de 10-12 ore/zi este luata in calcul ca venituri salariale?
2. Perioada de la Semanatoarea cu specificatia "lucrari grele" poate fi luata ca perioada prestata in gr. doua? in acest fel adaugandu-se la cealalta perioada pentru completarea celor 8 ani prevazuti in grila.
3. In baza celor prezentate mai sus va rog sa precizati care este data iesirii la pensie pentru limita de varsta si data pentru pensia anticipata. (diminuarea o pot calcula personal)

Cu multumiri anticipate pentru profesionalismul demonstrat pe forum va rog sa primiti si salutarile mele cordiale si succes in extragerea raspunsurilor din stufarisul legislatiei Romanesti.

ec. Radu Vasile Fifea
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/18/2013 7:00am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 decembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un stagiul de 7 ani in gr II (corect este grupa II de munca) beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 35 ani si 1 luna.
Pentru stagiul de 7 ani in gr II de munca echivalata cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in 27 decembrie 2014
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 43 ani.
Sporul pentru lucrul sistematic peste program conform legii 49/1992 este considerat spor cu caracter permanent si este luat in calculul punctajului pensiei
Mentionea in carnetul de munca privind conditiile de munca la intrepriderea Semanatoarea nu are nicio relevanta daca nu prezentati adeverinta eliberata de angajator. Insistati sa obtineti adeverinta deoarece chiar daca nu ati fost incadrat in grupa de muca este posibil sa fi primit, conform aceleiasi legi, de spor permanent pentru conditii grele de munca, spor care deasemeni este luat in calculul punctajului pensiei.
Multumim pentru cuvintele de apreciere, chiar daca sunt putin exagerate.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: fifea radu vasile la data: 10/28/2013 7:05am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 decembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un stagiul de 7 ani in gr II (corect este grupa II de munca) beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 35 ani si 1 luna.
Pentru stagiul de 7 ani in gr II de munca echivalata cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in 27 decembrie 2014
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 43 ani.
Sporul pentru lucrul sistematic peste program conform legii 49/1992 este considerat spor cu caracter permanent si este luat in calculul punctajului pensiei
Mentionea in carnetul de munca privind conditiile de munca la intrepriderea Semanatoarea nu are nicio relevanta daca nu prezentati adeverinta eliberata de angajator. Insistati sa obtineti adeverinta deoarece chiar daca nu ati fost incadrat in grupa de muca este posibil sa fi primit, conform aceleiasi legi, de spor permanent pentru conditii grele de munca, spor care deasemeni este luat in calculul punctajului pensiei.
Multumim pentru cuvintele de apreciere, chiar daca sunt putin exagerate.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/30/2013 4:54am
Reveniti si formulati-va intrebarea.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: Fifea Radu la data: 12/03/2013 2:53am
Gen:M
Data nasterii:27.12.1950
Stagiul de cotizare: 35 ani 6 luni
Alte date:
Intrebare:
In conditiile in care varsta standard de pensionare este 65 ani adica 27.12.2015 si redusa cu un an (27.12.2014)datorita conditiilor deosebite, in cazul in care solicit pensie anticipata partiala in luna decembrie 2013, aceasta va fi diminuata cu un procent 9% sau cu 18%

Va multumesc anticipat
R. Fifea
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1