Subiect "veniturile suplimentare" Deschis de Maria la data: 04/19/2013 1:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
veniturile suplimentare
Scris de: Maria la data: 04/19/2013 1:28am
Gen:F
Data nasterii:15.04.1956
Stagiul de cotizare:peste 33 ani (401 luni)
Alte date: retragere voluntara din activitate, pot depune dosarul de pensie anticipata partiala/ varsta:57 ani
Intrebare:buna ziua,
in situatia in care intr-o luna primesti mai multe salarii prin efectul "retragerii voluntare", ce se va trece in cartea de munca? (10 salarii)
Veniturile suplimentare (primele primite ca angajat)se iau in calculul pensiei?
Multumesc foarte mult
Re: veniturile suplimentare
Scris de: la pensie la data: 04/19/2013 4:20am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 15 septembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 5 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti. Daca o cereti in 15 mai 2013 diminuarea va fi de 30 %.
In prezent carnetul de munca nu se mai pastreaza la intreprinderi si nu se mai completeaza la zi. Salariile primite si sumele pentru care s-a platit CAS sunt transmise electronic la Casa de pensii.
In calculul pensiei intra numai sumele pentru care s-a platit CAS si aceste sume in anumite perioade sunt limitate la 5 salarii medii .Daca ne dadeati luna in care ati primit aceste salarii va comunicam noi suma maxima care vi se ia in calcul. Pentru a afla aceasta suma mergeti pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1