Subiect "contestatie pensie" Deschis de elena grecu la data: 04/20/2013 1:57pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contestatie pensie
Scris de: elena grecu la data: 04/20/2013 1:57pm
Gen:feminin
Data nasterii:31.01.1956
Stagiul de cotizare:38ani,7luni
Alte date:
Intrebare:Contestatia am facut-o in iulie 2012 iar recalculcrea am primit-o incepand cu luna ianuarie 2013.
Nu trebuia sa primesc diferenta de bani din luna in care m-am pensionat(respectiv luna martie 2012)? Si nu ar trebui sa primesc o alta decizie cu pensia recalculata?
Va multumesc si va doresc multa sanatate!
Elena Grecu, Resita.
Re: contestatie pensie
Scris de: la pensie la data: 04/21/2013 8:39am
Nu ati dat toate informatiile necesare analizei.
Adica nu cunoastem ce ati contestat si daca la contestatie ati mai anexat acte care nu au fost depuse in dosarul initial de pensionare.
Din dialogul avut cu dv anul trecut stim ca decizia de pensionare v-a fost comunicata in 13 iulie 2012 si daca ati facut contestatie in aceeasi luna inseamna ca va-ti incadrat in termenul legal de contestare.
Daca vi s-a aprobat contestatia veti primi o decizie de revizuirea a calculului pensiei iar daca nu ati mai anexat acte drepturile vor fi calculate retroactiv de la data depunerii cererii de pensionare (martie 2012)
Ne bucuram pentru reusita dv
Re: contestatie pensie
Scris de: elena grecu la data: 04/21/2013 9:53am
Gen:feminin
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:38,7
Alte date:
Intrebare:Da,decizia am primit-o in 13 iulie 2012 iar contestatia am facut-o in 23 iulie 2012,motivul a fost calculul gresit al pensiei. Nu am anexat alte acte nefiind nevoie.
Nedumerirea mea este ca nu primesc o alta decizie cu pensia recalculata,iar din cuponul de pensie de pe luna martie anul acesta am vazut ca mi-a crescut punctul de pensie implicit pensia incepand cu ianuarie 2013.In mod normal asa cum mi-ati scris si dumneavoastra, trebuia sa primesc diferenta din luna martie 2012,luna in care m-am pensionat.Acum pe cuponul din aprilie am pensia marita conform recalculari punctului. Ce spuneti dumneavoastra ,trebuie sa cer o audienta pentru lamurirea situatiei ?

Cu multumiri,
Elena Grecu.

Elena Grecu.
Re: contestatie pensie
Scris de: la pensie la data: 04/22/2013 1:54am
Din completarile facute de dv presupunem ca nu este vorba de recalcularea pensiei ca urmare a contestatiei ci din alta cauza si foarte probabil din cauza aplicarii indicelui de corectie de 1,06 conform OUG 1/2013 care s-a aplicat tuturor care au iesit la pensie dupa 01 ianuarie 2011.
Pentru a verifica aceasta inmultiti punctajul vechi al pensiei cu 1,06 si vedeti daca obtineti punctajul nou.
In privinta contestatiei puteti merge la Casa de pensii pentru a afla care este cauza intarzierii raspunsului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1