Subiect "Pensie anticipata partiala" Deschis de Doinita Pantaru la data: 04/20/2013 6:00pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala
Scris de: Doinita Pantaru la data: 04/20/2013 6:00pm
Gen:Feminin
Data nasterii:6 mai 1957
Stagiul de cotizare: 34 ani, 8 luni
Alte date:
Intrebare:La ce varsta pot iesii la pensie anticipat si care este procentajul de diminuare a pensiei partiale.
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 04/21/2013 9:40am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 06 februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data cand cereti aceasta pensie Daca o cereti in 06 mai 2013 diminuarea va fi de 42,75 %
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata atunci cand realizati stagiul de cotizare de 38 ani si 9 luni (va lipsesc 4 ani si 1 luna).
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: Doinita Pantaru la data: 04/23/2013 5:48pm
Gen:feminin
Data nasterii:6 mai 1957
Stagiul de cotizare:34 de ani, 8 luni
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc pentru raspunsul anterior care imi clarifica demersurile. As dori sa stiu cum pot sa completez stagiul de cotizare de 4 ani si 4 luni care imi pisesc in cazul in care eu nu mai am activitate lucrativa. Se poate achita direct prin plata anilor lipsa ca apoi sa pot beneficia de pensie nediminuata ?

Va multumesc pentru raspuns.
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 04/24/2013 12:52am
Completarea stagiului de cotizare poate fi facuta prin :
- Incadrarea cu contract de munca
- Incheierea cu Casa de pensii a unui contract de asigurare sociala pe perioada care va lipseste. In cadrul acestui contract trebuie sa platiti lunar o contributie minima care se stabileste in fiecare an. In anul 2013 contributia minima este stabilita la 245 lei.
Din pacate insa nu se poate plati retroactiv contributia, adica numai dupa scurgerea perioadei necesare puteti beneficia de pensie anticipata nediminuata si in acest caz aceasta solutie nu mai este avantajoasa pentru dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1