Subiect "CALCUL" Deschis de POPESCU RODICA la data: 04/22/2013 8:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CALCUL
Scris de: POPESCU RODICA la data: 04/22/2013 8:57am
Gen:F
Data nasterii:26.06.1953
Stagiul de cotizare:30 + 5 FACULTATE
Alte date:
Intrebare:Am facut studii universitare ,cursuri de zi , in perioada 15.09.1972 – 30.06.1977.
M-am prezentat la postul primit prin Repartitie Guvernamentala dupa 2 luni de vacanta (conform legii in vigoare la acea data).
In perioada 02.09.1972 -01.10.2001 am lucrat fara intrerupere in functia de inginer stagiar, apoi inginer, inginer principal.
In perioada 01.10.2001 – 01.05.2007 (timp de 5 ani si 6 luni) – nu am lucrat.
In perioada 01.05.2007 - 01.11.2007 (timp de 6 luni) inregistrarea din cartea de munca este “asigurat” pe baza Declaratiei de asigurare la CPM Bucuresti.
Din 01.11.2007 pana in prezent – lucrez cu contract de angajare la o firma.

Intrebari:
a) Cele 2 luni de vacanta dupa absolvirea facultatii sunt considerate ca facand parte din perioada de studii si vor aparea in programul de calcul a pensiei, marcate cu L?
b) In cartea de munca apar urmatoarele inregistrari:
Majorare retrib. cf Decret(etc) in data de 01.09.1979 -2380lei
si a doua zi: Schimbat incadrare (anIII stagiatura) la 02.09.1979 – 2670lei.
Care este valoarea retributiei ce se va lua in calcul, se face o medie ponderata, avand in vedere ca eram TESA?
c) Perioada de 5 ani de studii este asimilata exclusiv cu vechimea sau este asimilata perioadei de cotizare ?
d) Concret, care este prima luna in care mi se aplica % pentru vechime si care este acest procent? Consider ca abia dup ace stiu aceste lucruri voi putea completa corect grila de calcul a pensiei.
e) Ce semnificatie au si cum influenteaza calculul pensiei inregistrari de tipul: CLS.22-GR.B, sau CLS.23-GR I, sau CLS25-GR.I?
f) Care este data la care voi capata statutul de pensionar, daca depun dosarul de pensionare in una din zilele lunii mai? Angajatorul va inceta sa plateasca taxele incepand cu luna mai, chiar daca nu am primit decizia de pensionare?
Re: CALCUL
Scris de: la pensie la data: 04/23/2013 8:09am
a) Lunile de vacanta (chiar si in anul de absolvire) sunt considerate stagiu de cotizare asimilat si in program se selecteaza codul “S” in aceasta perioada
b) in acest caz puteti introduce salariul cel mai mare. Eroarea este mica si nu justifica efortul efectuarii unei medii ponderate.
c) Perioada studiilor universitare este asimilata stagiului de cotizare si este luata in calculul punctajului pensiei pentru limita de varsta, insa nu este luata in calculul sporului de vechime pana in martie 1992 care se calculeaza asa cum explicam noi la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
d) Concret daca v-ati incadrat in septembrie 1972 si ati lucrat fara intrerupere sporul de vechime acordat inainte de aprilie 1992 va fi :
Intre septembrie 1977 – august 1982 3 %
Intre septembrie 1982 – august 1983 5 %
Intre septembrie 1983 – august 1987 9 %
Intre septembrie 1987 – martie 1992 3 %
e) Inregistrarile din carnetul de munca date ca exemplu de dv se refera la grupele si claselele de salarizare si nu au nicio influenta la calculul punctajului pensiei unde conteaza numai salariul ca cifra.
f) Pensia se acorda de la data depunerii dosarului de pensionare iar incetarea activitatii poate fi negociata de dv cu angajatorul ca sa corespunda cu data cand primiti decizia de pensionare.
Conform art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii articol modificat prin legea 40/2011 intreprinderea la care lucrati putea declara incetarea de drept a contractului dv de munca la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare adica din 26 noiembrie 2012
Daca doriti sa facem o verificare a datelor introduse de dv in program reveniti dup ace terminate introducerea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1